• $17,9602
  • €18,3082
  • 1027.6
  • 2857.18
5 Mart 2018 Pazartesi

Trump ekonomiyi oyuncak zannediyor!

ABD Başkanı Trump çelik ithalatına yüzde 25 ve de alüminyum ithalatına yüzde 10 vergi koyacağını açıkladı.

Aslında bir yanda ağır dozda ulusalcı olan Trump’ın ulusalcı Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve uzun yıllardır ABD’de ortalıkta dolaşan, fanatik ulusalcı iktisatçı Peter Navarro, vergi konmasını kuvvetle destekliyorlardı. Fakat Trump’ın Ulusal Ekonomik Konsey Başkanı olan ve Dış Ticaretin önemini savunan Gary Cohn ise vergilerin genel olarak konmasına karşı çıkıyordu ve de vergilerin özel hedefli vergiler ve de kotalar olarak gündeme gelebileceğini kabul ediyordu. Savunma Bakanı Jim Mattis ise “ Bu veriler tüm yakınımız ve ortağımız ülkelere negatif etki yapar!” diyordu. Ama Trump kimseyi dinlemedi ve vergileri gündeme getirdi. “Çelik ve de alüminyum sektörlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız!” diyordu. “Çin’e teslim olmayacağız!” diyordu. Trump ve vergileri uzun süre tartışılacak.

ABD’de, geçmişte dışarıdan alüminyum alanlar hemen depolardan alışveriş yapmaya başladılar. Midwest Aluminium Premium Futures, New York’ta, fiyatlar derhal yüzde 12 arttı. Zaten fiyat Nisan 2015 tarihinden bu yana yüzde 60 artmışmış.

ABD zaten oldukça büyük oranda net alüminyum ithalatçısı ülke. Hemen her yıl 4.5 m ton ithal etmekte. En büyük alüminyum ithal ettikleri ülke de Kanada, Çin değil. ABD ise hızla üretim kapasitesi sağlayacak durumda değil. ABD’de yüzde 10 artacak olan fiyat hemen içerideki tüketiciye yüklenecek.

Aluminyum’un global durumunu izleyen Londra’da ise, London Metal Exchange’deki depolarda bulunan alüminyum, ticaret erbabı tarafından derhal alınmaya başlandı. Çünkü stokları ABD’nin vergileri uygulanmaya başlamasından evvel ABD’ye göndermeyi planlanıyor.

ING tarafından yapılan tahmine göre bu yıl ABD’de 180 bin ton üretim yapılacak gibi gözüküyor. Gelecek yıl yani 2019 yılında ise üretim planlaması 440 bin ton ton olacak deniyor. Ama bu artan üretim miktarı bile yeterli olamaz.

Fakat yukarıda bahsedilen yüksek miktarlara rağmen, Trump’ın teşvikleri yeterli olamayacak ve aluminyum fiyatı oldukça artacak deniyor.

Hatta Trump ve Beyaz Sarayın yaklaşımları sonunda global fiyat çok artacak ve de global büyümenin artması da devam edeceğine göre, bir fiyat ve miktar konulu ticaret savaşı gündeme gelebilecek. Sonunda yükselen fiyatlar global büyümeyi de ters etkileyebilir!

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü