• $9,7466
  • €11,3778
  • 563.118
  • 1479.93
4 Şubat 2018 Pazar

Trump değil, uzman Janet Yellen önemli!

Donald Trump, Davos’ta, “I think you have a brand new United States!” yani “Yepyeni bir ABD görüyorsunuz!” demiş, kendini methetmiş. ABD ekonomi yazarlarının en üst düzeyindeki yazar Martin Wolf ise Trump’ın sözlerini duyunca, makalesinde sormuş, “Amerika’nın nesi yeni yahu?” Ama Trump hata etmiş, devam edip eklemiş: “ABD’de bir kere daha yüksek büyüme gerçekleşmekte! Üstelik koruma yapılması ise, zenginlik ve güç yaratır!” Trump hangi yüksek büyümeden bahsediyor acaba?

Krizden sonra, 2009’un ikinci çeyreğiyle 2016’nın sonu arasındaki dönemde ABD yıllık ortalama sadece yüzde 2.2 büyümüş. Trump iş başına geldikten sonraki dört çeyrekte büyüme ise yıllık yüzde 2.5 oldu. Çok fazla bir büyüme artışı değil! Aslında büyük büyüme 2008 finansal krizinden sonra gerçekleşmişti.

Bay Trump dönemine girilirken, Aralık 2016’da işsizlik oranı 4.7’den 4.1’e düşmüştü. Bu acaba Bay Trump’ın mı becerisiydi? Cevap çok basit: İşsizlikteki azalmayı sağlayan Merkez Bankası, ve de esasında Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’di.

Burada dün tanıttığımız Janet Yellen’i tanıtmaya devam edelim. Yellen tam bir gerçekçi ‘labor ekonomics’ uzmanıdır. Eğer faizleri artırırsa, bunun istihdam sorununu arttıracağını yıllarca çalıştığı California’daki Berkeley Üniversitesi öğretim üyeliğinden ve Merkez Bankası FED’deki uzun süreli danışman ve yönetici faaliyetinden biliyordu. Ayrıca eşi de Ekonomi Nobel’li bir ekonomi uzmanı idi.

Herkesin, artık kriz geçti, faizler artırılsın dediği dönemde, Yellen, faizleri düşük tutabilmek için birçok kimseyle çekişti. 2010-2014 arasında FED Başkan yardımcılığından başlayarak krizin etkilerinin en fazla işsizlik yaratan şekilde olduğunu herkese anlattı, faiz artırmak isteyenlere de neden faizin artırılmaması gerektiğini de defalarca anlattı. Yellen’in baskısıyla FED faizleri çok düşük düzeylerde artırarak, çıkabilecek sorunları engelledi.

Yellen’in baskısıyla FED, Aralık 2015’e kadar, faiz artışı yapmadı. Konuya uzak olan FED Yönetim Kurulu’nun bazı üyeleri, ‘yahu kriz çıkartacaksın diyorlardı ama faiz artışı istihdamı bozan esas olgu idi.

Yellen bugünlerde görevden ayrılıyor ve hiçbir sorun yaşanmasına olanak sağlamadan, faizleri makul düzeyde tutarak, ülkeyi büyüttü, enflasyonu kontrol etti, 9 milyon ABD vatandaşına da iş yaratılmasını sağladı. Bu çok büyük bir başarıdır! Trump seyretti, Yellen faizleri çok yavaş artırarak çözümü sağladı! Bravo Yellen!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı