• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
11 Şubat 2017 Cumartesi

Trump adı ülkemizde de gökdelende kullanılıyor

The New York Times yazarı Patrick Kingsley gazetesinde döktürmüş. Aşağıda Kingsley’in 10 Şubat 2017 tarihli gazetede yazdığı Trump ve Türkiye yazısının özetini aktarıyoruz.

Kingsley der ki, alışveriş merkezi onun adına ,yakındaki metro istasyonunda da adı bir sürü yerde yazılı. Birbirinden farklı ikiz gökdelen de Trump adını taşımakta. Binaların altındaki alışveriş merkezi de onun adını sergiliyor.

Trump Kuleleri denen yerdeki lokantalardan birinde 19 yaşındaki tıp öğrencisi ve kızkardeşi (adları da var ama aktarmaya gerek yok) yemek için otururken Trump adını görünce kalkıp lokantadan gitmişler. Bir kat aşağıda bir genç de "Sordum ABD Başkanı Trump ile ilişkisi var mı diye ve hayır cevabı aldım!" diyor.

Ancak İstanbul’daki bu binaların Trump adı ile ilişkisi tesadüf değil. Ama Trump da şimdi bu binaların sahibi de değilmiş. 2010 yılında Trump adlı binaların Türk sahipleri olan Doğan Holding yöneticileri Trump’a beş milyon dolar civarında bir para ödeyerek ismi tesislerinde kullanmışlar.

Ama şimdi Trump adı bazı sorunlar getirmekte. Her ne kadar Trump’ın ülkesine sokmadığı Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler listesinde Türkiye’nin adı olmasa da, başörtülü bir kadın "Türkiye’nin listede olmaması önemli değil, Trump Hristiyanları da yasaklasa ben ona da karşı çıkardım! Başörtümden ona ne?" diyor.

Trump adı Türkiye’de, Trump'ın ABD Başkanı seçilmesinden altı ay kadar evvel pek iyi şekilde konuşulmuyordu. Hatta Türk siyasetçiler binaların adının değiştirilmesini de teklif etmişlerdi. Çünkü Trump’ın Müslümanlar hakkında söylediği kötü sözler Türkeleri de rahatsız ediyordu.

Trump binalarında bir çok uluslararası markalı dükkan var. Benetton, Burger King, Mango ve Lacost gibi çok şöhretli uluslararası markaların hepsi Trump kulelerinde mevcut. Konuşulan insanların bazıları çocuklarımız en alt kattaki oyun alanını çok sevmese zaten buraya gelmezdik diyor.

Bazıları da "Müslümanları sevmiyorsa neden çoğu Müslüman olan bir ülkede bina yapmış?" diye sormakta.

Bazıları da Trump Müslümanlara değil suç işleyen teröristlere karşı demekteler.

Birkaç kişi de 2012 yılında Türkiye’ye gelen, Trump’ın kızı Ivanka Trump’ın İstanbul’a gelerek , binalardaki dükkanların satışlarını artırmış olabileceğini vurguluyorlar.

Bazıları da "Sadece bir gezmeye, binalara bakmaya gelmiştim" diyor.

Yukarıdaki sözler The New Times’ın muhabiri Patrick Kingsley’in yazısından alındı. Ne kadarı doğru bilemiyorum ama hepsi ilgi çekti.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler