• $9,5989
  • €11,1764
  • 557.245
  • 1470.47
9 Ocak 2014 Perşembe

Son 32 yılın en sert düşüşü 350 milyar dolara mal oldu

Altın 2013’te yüzde 28 değer kaybetti. Merkez bankalarının kasasındaki altınların değeri de bu düşüşle birlikte yaklaşık 350 milyar dolar azaldı.

İsviçre Merkez Bankası’nın uluslararası adı kısaca SNB . Kısaltma açılınca da Merkez Bankası Swiss National Bank olarak anılıyor. İnsanların çoğu altın fiyatını tahmin etmek veya döviz kurunu tahmin etmek gibi yaklaşımların kolay olduğunu düşünüyorlar. Ama bu düşünce tamamen yanlış.
İSVİÇRE’DE 16.6 MİLYAR $
SNB tarafından yapılan açıklamaya göre 2013 yılında Merkez Bankasının elinde tuttuğu altın stoku altın fiyatlarındaki değişme nedeni ile 16.6 milyar dolarlık ziyan yaratmış. 2013 yılında altının fiyatının kabaca yüzde 28 kadar düşüşü 1981 yılından bu yana en büyük düşüş olmuş. Böylece İsviçre Merkez Bankası da hedge fonları veya küçük yatırımcılar veya diğer pozisyon tutanlar gibi önemli bir ziyana uğramış. 12 yıllık altın fiyatı yükselişi 2013 yılında sona ererken kaybedenler listesindeki tek Merkez bankası SNB de değil. IMF tarafından yapılan hesaplara göre Devletler ve Merkez Bankaları toplamda 350 milyar dolarlık altın kökenli değer kaybına uğramışlar. Tabii bu kağıt üstünde zarar. Satmadığınız sürece ziyanı yazmıyorsunuz. SNB 2013 yılındaki zararının 10 milyar dolar kadarını hesaplarına aktarmak zorunda. Bu nedenle de hisselerinin sahibi olan İsviçredeki 26 Kanton’a ve Federal Hükümet’e yıllık temettülerini ödeyemeyecek.

MERKEZLER SATIYOR
Altın fiyatları son üç yılın en düşük değeri olan onz başına 1195 dolar değerine 19 Aralık 2013 tarihinde düşmüştü. Son günlerde ise altın fiyatı hafifçe arttı. Ama merkez bankalarının altın alıcısı olarak piyasadan çekildikleri ve satıcı hale geldikleri ciddi biçmde konuşulmakta.

SOROS VE DOSTLARI ÇOKTAN SATTI
ALTIN fiyatlarının dalgalandığı 2013 yılında en büyük altın spekülatörü olan John Paulson ve George Soros SPDR denen en büyük ETF fonunundaki altın yatırımlarını (Exchange Traded Fund) azaltmışlardı. ETF türü fonların kendilerinin de 874 ton fiziki altın satışı yaptıkları düşünülüyor. Son on yılda birçok gelişmiş ülke de altın stoklarını azaltıyordu. Ama birçok gelişen ülke ise, altın stoklamaktaydı.

STOKLAR 1.35 TRİLYON DOLARA ÇIKTI
BİRÇOK ülke devamlı değeri değişen dolar ve diğer kağıt paralardan kaçmak için son yıllarda altın stoklama yoluna gitmişti. 2008 yılından bu yana ise kriz algısı nedeni ile merkez bankalarının altın stokları yüzde 60 artarak 1.35 trilyon dolara çıkmıştı.

KRİZDEKİ AVRUPA'YI FENA VURDU
Euro Bölgesi’ndeki merkez bankaları da 2013 yılında 136 milyar dolar ziyan üretmişler. IMF’e göre İsviçre Merkez Bankası’nın altın nedeni ile yazdığı zarar siyasi bir sorun yaratacak. Aşırı sağcı partiler ülkenin rezervlerinin en az yüzde 20 kadarını altın olarak tutması için referandum veya oylama yapılmasını istemişlerdi. Merkez Bankası ise bu tür bir yaklaşımın portföy esnekliği kaybettireceği ve likidite kaybı yaratacağı nedeni ile değişiklik yapmaya yanaşmıyordu. Şimdi siyasi kavganın büyümesi olasılığı artmış bulunuyor.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler