• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
11 Mart 2012 Pazar

Sanayide yavaşlama belirginleşiyor

Türkiye 2011 yılında beklenenin üzerinde bir ekonomik performans gösterdi. Geçen yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimindeki yıllık artış oranları yüzde 20'lere yaklaşıyordu. 2011'e hızlı başlayan sanayi yıl ortalamasında yüzde 9 büyüdü. Bu da GSYH büyümesini 3-4 puan yukarı çekecek.
Avrupa'da problemlerin devam ettiği ve küresel ekonomide belirsizliklerin sürdüğü bir ortamda Türkiye'nin ekonomik olarak hızlı büyümesi genel çerçevede olumlu olabilir. Ancak, ekonomik büyümenin hızlı olması nedeniyle dış ticaret açığı ve cari açık da beklenenin üzerinde rakamlara ulaştı. 2011 yılında tahmini olarak GSYH'nin yüzde 10'una ulaşan cari açık uluslararası arenada Türkiye'ye ilişkin en önemli risklerin başında sıralanmaya başlandı. Uluslararası sermaye hareketlerinin dalgalı ve değişken olduğu bir ortamda yüzde 10 seviyelerine ulaşan cari açık bir şekilde dizginlenmesi gerekiyordu. Merkez Bankası da zaten geçen yıl boyunca enflasyonda hedefin aşılmasına bile razı olup cari açık üzerinde kontrol mekanizması üretecek politikaları devreye soktu.
Yıl genelinde oldukça hızlı bir performans sergileyen sanayi sektöründe büyüme oranları yılsonuna doğru yavaş yavaş tek basamaklı ve düşük seviyelere gerilemişti. Bu hafta açıklanan verilere göre sanayi üretimi ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 oranında arttı. Bu oran 2009'un Aralık ayından itibaren, yani yirmi altı aydır sürekli artan sanayi üretiminde bu sürede gerçekleşen en düşük büyüme oranı. Diğer yandan mevsimsel etkilere ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi bir ay öncesine göre yüzde 3.1 oranında düştü.
Ocak ayında sanayi sektöründe görülen kısmi yavaşlama kapasite kullanım oranlarında görülebiliyordu. İki hafta önce yazdığımız yazıda bu inişe dikkat çekmiş, sanayi üretiminde de paralel bir seyir söz konusu olacağını dile getirmiştik. Ancak biz yüzde 3 civarında büyüme beklerken, büyüme oranı yüzde 1.5'a kadar düştü. Ayrıca mevsimsel düzeltilmiş endekste ciddi bir düşüş var. Özetle, sanayi sektöründe yavaşlama beklentilerin üzerinde gerçekleşiyor. Kapasite kullanım oranları ile sanayi üretimindeki paralel seyri gösterdiğimiz aşağıdaki grafikte de bu durum belirgin bir şekilde görülebiliyor.

"denis.20120310224655.jpg"
 Sanayi üretimindeki yavaşlamanın olumlu tarafından bakarsak, dış ticaret açığında ve cari açıkta düzelmenin ciddi anlamda devreye girebileceğini düşünüyoruz. Bu da küresel belirsizlikler ve petrol fiyatlarına bağlı dış şokların önemli olduğu bir dönemde son derece olumlu. Ayrıca, son üç aylık trendde sanayi üretimin çeyrekler bazında yüzde 1.2, yıllık bazda da yüzde 5 gibi daha mütevazı ve cari açığı olumsuz etkilemeyecek oranlarda büyüme temposuna sahip olması, uzun dönem açısından daha risksiz bir görünüm sergiliyor. Önümüzdeki dönemde sanayi üretimindeki artışın pozitif seviyelerde kalması uzun dönem dinamikleri açısından önemli, ancak cari açık riski açısından da bu oranın yüzde 5'in altında seyretmesi gerekiyor.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi