• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
28 Aralık 2014 Pazar

Sanayi yılı yavaş tempoyla kapatıyor!

Yılın sonuna yaklaşırken sanayi sektörünün öncü göstergelerinden imalat sanayi kapasite kullanım oranında gözle görünür bir değişiklik olmadı. Aralık ayında kapasite kullanım oranı Kasım ayına göre 0.1 puan artarak yüzde 74.6’ya yükseldi. Ancak geçen yılın aynı ayına göre 1.4 puanlık düşüş var. Geçen yılın son çeyreğinde ortalama yüzde 76 seviyesinde olan kapasite kullanım oranı bu yılın son çeyreğinde yüzde 74.7 seviyesinde gerçekleşti. Bu da sanayi sektöründe yavaş temponun yılın son çeyreğinde de devam ettiğini gösteriyor.

Kapasite kullanım oranında mevsimselliğe göre düzeltilmiş verilere baktığımızda kasım ayına göre bir miktar toparlanma olduğu söylenebilir. Mevsimsel düzeltilmiş oran kasım ayında yılın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 74 olmuştu. Aralık ayında 0.4 puanlık toparlanma ile yüzde 74.4’e yükselme var. Bu da son altı ayın en yüksek seviyesi. Ancak düzeltilmiş kapasite kullanım oranının haziran ayında yüzde 74.6, geçen yılın sonunda da yüzde 75.8 olduğunu dikkate aldığımızda ciddi bir toparlanmadan bahsetmek zor. Nitekim, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere yıllık bazlı karşılaştırmalarda kapasite kullanım oranının kasım ve aralık aylarında da zayıf tempoya işaret ettiğini görüyoruz.

Diğer yandan, kapasite kullanımı verileriyle aynı gün açıklanan reel sektör güven endeksinde de zayıf seyrin devam etmesi ekonomik aktivitede görülen yavaş tempoyu teyit ediyor. Merkez Bankası’nın değerlendirmesine göre Reel Kesim Güven Endeksi aralık ayında kasıma göre 1.5 puan azalarak 101.2 seviyesinde gerçekleşti. Bu düşüş de genel gidişat başta olmak üzere, mevcut siparişler, mamul mal stoku ve gelecek üç aylık döneme ilişkin üretim, yatırım harcaması, ve istihdam beklentilerindeki bozulmadan kaynaklanmış.

Eylül ve ekime göre düşebilir

Kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksinde yaşanan bu görünümü kullanarak bir öngörüde bulunmak gerekirse, sanayi üretim artışının eylül ve ekim aylarına göre düşebileceği düşünülmeli. Hatırlatmak gerekirse, sanayi üretimi eylül ve ekim aylarında yüzde 4.5 ve 4.4 oranlarında artmıştı. Ancak kasım ve aralık aylarında bu performansın gerçekleşmesi zor. Geçen yılın kasım ve aralık aylarındaki görece yüksek tempoyu da düşünerek baz etkisini hesaba kattığımızda sanayi üretimindeki değişimin negatif olma olasılığı var .
Kasım ayına ilişkin sanayi üretim verileri iki hafta sonra açıklanacak.

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi