• $15,6235
  • €16,3469
  • 915.346
  • 2390.79
10 Eylül 2016 Cumartesi

Sanayi üretiminde temmuz yavaşlaması

Sanayi üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 azaldı. Kısaca hatırlatacak olursak, sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,6, ikinci çeyreğinde ise yüzde 2,9 oranında büyümüştü. Temmuz ayı verisiyle birlikte değerlendirildiğinde, yılın ilk yedi ayında sanayi büyüme oranı yüzde 2,4’e gerilemiş durumda. Bu oran haziran ayı sonunda hesaplandığında, yüzde 4,2 seviyesinde idi.

Uzun bayram tatili sonrasında bu yıl temmuz ayında toplam iş günü sayısı 18 olmuştu. Geçen yılın temmuz ayında ise toplam çalışılan gün sayısı 22 idi. Bu dört günlük fark nedeniyle temmuz ayında zaten negatif büyüme oranı sürpriz sayılmayacaktı. Ancak TÜİK tarafından mevsimsel dalgalanmalara ve iş günü sayısına göre düzeltilmiş endeks bir önceki aya göre yüzde 7 oranında düşerek sanayi sektöründeki daralmanın sadece takvim etkisine bağlı olmadığını ortaya koydu. Aşağıdaki grafikte, düzeltilmiş endekse göre hesaplanan aylık ve üç aylık (hareketli) büyüme oranları özetleniyor.

Düzeltilmiş sanayi üretim endeksiyle ilgili küçük bir parantez açalım. Her ne kadar istatistiksel metotlar yoluyla mevsimsel dalgalanmaları ve tatil günlerinin etkisini ayıklamak mümkün gibi görünse de, ramazan ayı ve dini bayramların yıl içinde hareketli bir seyir izlemesinden dolayı bu ayıklama yüzde yüz başarılı sonuçlara ulaşamıyor. Bu nedenle içinde dini bayram olan aylarda düzeltilmiş endekste de suni dalgalanmalar görüyoruz. Yukarıdaki grafikte zaten düzeltilmiş endeksin son beş yıl boyunca sürekli bir dalgalanma trendinde olduğunu, bir ay negatif bir ay pozitif büyüme oranlarının sürpriz olmadığını görebiliyoruz. Diğer yandan temmuz ayındakine benzer bir tatil etkisini birkaç ay sonra eylül ayı verileri açıklandığında da göreceğiz.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı