• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
10 Nisan 2016 Pazar

Sanayi üretimi şubat ayında hız kazandı!

Son dönemde tempo artıran sanayi sektöründe üretim şubat ayında yıllık bazda yüzde 8,5 oranında arttı. Sanayi üretimi ocak ayında da yüzde 3,6 oranında artmıştı. Böylece son geçen yılın son çeyreğinde sanayi sektöründe başlayan ivmelenme, şubat ayındaki performansla devam etmiş ve üretimdeki tempo artışı teyit edilmiş oldu. Hatırlanacağı üzere 2015’in son çeyreğinde sanayi sektörünün ortalama yüzde 7,5 oranında büyümesi GSYH büyümesini de yukarıya çekmişti.

TÜİK tarafından mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilen sanayi üretim endeksi verilerinde de benzer bir görünüm söz konusu. Düzeltilmiş sanayi üretim endeksi şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.5 oranında arttı. Ocak ayında da bu artışın pozitif, hem de yüksek sayılacak bir oran olması nedeniyle bu artış önemli. Çünkü, aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, normalde mevsimselliğe göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksindeki aylık değişimler bir ay negatif bir ay pozitif olmak üzere dalgalı bir seyir izliyor. Ancak son beş yılda ilk defa peşpeşe üç ay (Aralık-Ocak-Şubat) pozitif artış oranları gerçekleşti. Son üç aylık veriler, sanayi üretiminde büyüme temposunun yıllıklandırıldığında yüzde 5’in üstüne çıktığına işaret ediyor.

Sanayi üretim endeksinin detaylarına baktığımızda özellikle dayanıksız tüketim mallarındaki yüzde 12 oranında ve ara malı imalatında görülen yüzde 9,7 oranındaki artışlar dikkat çekiyor. En yavaş büyüyen ise sermaye malı imalatı ve Şubat ayında yüzde 4,5 oranında artmış. Bu durumun genel yatırım trendindeki yavaşlıkla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Tabi ihracatta görülen zayıf seyir de bunda etkili.

İç tüketimde daha hızlı

Sektörler itibarıyla detaylara baktığımızda, özellikle ihracatla ilişkili sektörlerde üretim artışının biraz daha yavaş olduğunu, ancak tüketici talebine, yani içeriye yönelik üretim yapan sektörlerde ise daha hızlı büyüme olduğunu görüyoruz. Örneğin, elektronik eşya, makine teçhizat, otomotiv gibi sektörlerde büyüme oranları nispeten daha düşük (ortalama yüzde 4-5). Ancak eczacılık ürünleri, kimyasal ürünler, giyim eşyaları ve tekstil, tütün mamülleri gibi sektörlerde ise çift basamaklı büyüme oranları gerçekleşmiş.
Önümüzdeki dönem açısından bir tahmin yapmak gerekirse, mart ayında sanayi sektöründe büyüme temposunun hızlanmaya devam etmesi büyük oranda ihracatın durumuna da bağlı. Çünkü özellikle baz etkisi nedeniyle, mart ayındaki büyüme oranı ocak ve şubat ortalamasına göre biraz daha düşük olacaktır. Bu düşüş, ihracattaki bir ivmelenme ile telafi edilebilir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip