• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ocak 2014 Cuma

Sanayi üretimi hız kesmiyor

Siyasette sıcak gelişmeler devam ederken TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı sanayi üretim endeksi ekonomide büyüme trendinin devam ettiğini gösteriyor. Kasım ayı verilerine göre sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 4.6 oranında artmış. Bu oran hem yüzde 4 civarında olan aylık beklentilerin hem de genel büyüme temposunun üzerinde.
Ekim ayındaki yüzde 0.5’lik daralmadan sonra kasım ayındaki artış kuşkusuz iyi bir haber. Ayrıca, mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltilmiş endeks de ekim ayındaki yüzde 3 oranındaki düşüşün ardından kasım ayında yüzde 2.9 artmış. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, mevsimsel düzeltilmiş sanayi üretim endeksi aylık bazda son derece dalgalı bir seyir izliyor.

Grafikte de görüldüğü üzere mevsimselliğe göre düzeltilmiş endeks bir ay pozitif bir ay negatif değişim gösteriyor. Bu dalgalanmanın boyutu da son dört ayda oldukça artmış durumda. Sırasıyla, ağustos ayında yüzde 3.7 oranında düşüş, eylül ayında yüzde 5.9 oranında artış, sonra ekimde yine yüzde 3 oranında düşüş ve kasımda da yüzde 2.9 oranında artış söz konusu. Dalgalanmalar ayıklandığında ve yıllığa çevrildiğinde, sanayi sektörünün son üç ay itibarıyla yüzde 2.5 civarında bir büyüme temposunda olduğunu hesaplıyoruz.
Verilerin detaylarında özellikle sermaye malı imalatında yüzde 9 civarına ulaşan büyüme oranları dikkat çekici. Ara malı imalatında ise büyüme yüzde 5.3 düzeyinde. Yıllık ortalama üretim artışının yüzde 5.6’a yükseldiği imalat sanayiinde ise özellikle ihracat odaklı sektörlerde çift basamaklı büyüme oranları kaydedilmiş. Bilgisayar ve elektronik eşya üretimi yüzde 33.6, makine ve ekipman üretimi yüzde 24.1, elektrikli teçhizat üretimi yüzde 11.5 ve mobilya üretimi de yüzde 11.2 gibi yüksek oranlarda artmış. Giyim eşyaları, içecekler, tütün ürünleri gibi sektörlerde negatif oranlar, yani üretimde daralma söz konusu.
Önümüzdeki dönem açısından değerlendirecek olursak, sanayi üretiminin yüzde 2-3 arasındaki bir tempoda artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Kapasite kullanımı ve ihracat performansını göz önüne alarak yaptığımız istatistiki hesaplamalara göre, aralık ayında sanayi üretiminin yüzde 1.5-2 civarında artacağını tahmin ediyoruz. Buna bağlı olarak da son çeyrek sanayi üretimi artışının ortalama yüzde 2.5 civarında gerçekleşmesini bekliyoruz.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!