• $15,8354
  • €16,7453
  • 927.155
  • 2394.83
12 Aralık 2011 Pazartesi

Sanayi sektöründe yeniden hızlanma!

Avrupa'da, Euro Bölgesi'nin borç ve bütçe sorunlarına çözüm alternatifi bulunarak, yeniden mali disiplin ve reel büyüme yaratabilmek için çözüm arayışları sürerken, Türkiye ise reel büyümeyi frenlemek ve  kredi balonunu küçültmek için sıkı para, maliye ve istikrar politikaları kullanarak çabalıyor ve aşırı iç taleple şişen  cari denge açığını düşürmek için uğraşıyor.
2011 yılının  sonuna yaklaşırken Türkiye'de sanayi sektöründe çarklar daha hızlı dönüyor gibi. Ekim 2011 ayına  ilişkin yeni açıklanan sanayi üretim endeksi yıllık bazda yüzde 7.3'lük artış oranıyla piyasa beklentilerinin oldukça üzerine çıktı. Ancak sanayide kapasite kullanım oranlarında son dönemde görülen yükselişin ardından bu durum sürpriz değil.
Yıllık sanayi üretim artışı için piyasa beklentileri yüzde 4 civarında iken, biz iki hafta önce bu sütunda kapasite kullanım oranına  ilişkin yazımızda sanayi üretiminde yukarı yönlü trendin devam edeceğine dikkat çekmiş, oran olarak da en az yüzde 8 oranında büyüme tahmin etmiştik. TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim endeksi verileri bizim tahminimize yakın gerçekleşti.
Sanayi üretimindeki artış trendi mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş endekse bakıldığında daha da belirginleşiyor. Düzeltilmiş endeksine göre sanayi üretimi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4.4 gibi oldukça yüksek bir oranda artarak adeta coşmuş durumda.
Sık sık bu sütunda yayınladığımız aşağıdaki grafikte sanayi üretim endeksi ile kapasite kullanım oranları arasındaki paralel seyir ve son dönemdeki yükseliş trendi belirgin bir şekilde görülebiliyor.
Grafikte ekim ayındaki yükselişin önceki dönemlere göre oldukça keskin olduğu görünüyor. 2010 Aralık ayından bu yana en aylık yüksek artış ekim ayında gerçekleşmiş. Kapasite kullanımında kasım ayında da yükselişin devam ettiği hatırlanırsa sanayi üretiminde yükselişin bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz.
Mevsimsel düzeltilmiş imalat sanayii kapasite kullanım oranı kasım ayında yüzde 75.5'e yükselerek nisan ayından bu yana en yüksek oranı yakalamıştı. Bu da kasım ayında kabaca yüzde 10 civarında (belki de daha yüksek) sanayi üretimi artışı olacağına işaret ediyor. Kasım ayına ilişkin dış ticaret verileri de açıklandıktan sonra, yani bu ay sonunda, bu tahminimizi güncelleyeceğiz. Ancak görünen o ki, üçüncü çeyrekte bir miktar yavaşlama moduna giren ekonomide, özellikle de sanayi sektöründe, son çeyrekte, çarklar yeniden hızlanıyor.
Sanayi üretimindeki hızlanma bir yandan olumlu, çünkü 2012'de ekonomik büyüme genel olarak bu yılki seviyesinden daha düşük olacak. IMF Türkiye'ye ilişkin büyüme tahminini yüzde 2 civarına çekti, ancak bu rakamın ilerleyen dönemde yukarı yönlü revize edileceğini ve yüzde 4 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Zaten resmi hedefler de bu yönde.
Diğer yandan, ekonominin yeniden hızlanmaya başlaması cari açık tarafında beklenen düzeltmeyi geciktirebilir. Avrupa'daki sorunlar ve zor durum göz önüne alındığında, risklerin daha da artabileceğini hatırlatmamız gerek. Bu ortamda cari açıktaki düzeltmenin gecikmesi, risk algılamasını artıracağından ve finansmanı zorlaştıracağından 2012'de pek de lehimize olmayabilir. Bu açıdan Merkez Bankası ve hükümet tarafından alınan ve alınabilecek cari açığı azaltıcı ek tedbirlerin daha önemli hale geldiğini söyleyebiliriz.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama