• $9,6155
  • €11,1709
  • 558.077
  • 1491.71
10 Şubat 2016 Çarşamba

Sanayi sektörü son çeyrekte toparlandı!

Sanayi sektörü 2015’in son çeyreğinde beklentilerden hızlı büyüyerek yıl sonu büyüme temposunu yukarıya çekti. Aralık ayında da beklentilerin üzerinde bir artışla sanayi üretiminde yüzde 4,4 oranında büyüme gerçekleşti. Hatırlanacağı üzere, ekim ayındaki çift basamaklı yüzde 14,7’lik büyümenin ardından kasım ayındaki büyüme oranı yüzde 3,7 olmuştu. Bu oranların ardından son çeyrekte ortalama sanayi büyümesi yüzde 7,4 olarak gerçekleşti. Daha önceki çeyreklerde sırasıyla yüzde 1,2, yüzde 3,6 ve yüzde 0,2 oranlarında büyüyen sanayi sektörü son çeyrekteki bu yüksek büyüme oranı ile GSYH büyümesini 1-2 puan yukarıya çekecek.

Mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltilmiş sanayi üretim endeksi de aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında aratarak sanayideki toparlanma trendini teyit etti. Ancak düzeltilmiş endeksin aydan aya yüksek dalgalanmalar gösterdiğini de unutmamak gerekiyor. Düzeltilmiş endeks ekim ayında yüzde 0,2 oranında artmış ama kasım ayında yüzde 0,8 oranında azalmıştı. Son üç aylık ortalama göz önüne alındığında sanayi sektörünün yüzde 0.9 oranında büyüdüğünü hesaplıyoruz. Bu da yıllık bazda yüzde 3,7 oranında bir büyüme temposuna karşılık geliyor.
Aşağıdaki grafik imalat sanayiindeki kapasite kullanım oranında ve sanayi üretim endeksinde izlenen seyri özetliyor:

Grafiğin son döneminde görüldüğü üzere, imalat sanayii kapasite kullanım oranı yaklaşık iki yıl sonra yeniden yüzde 75’in üzerine çıkmış durumda. Bu yükseliş de sanayi sektöründe dalgalı ancak yukarı yönlü trendle uyumlu bir görünüm arz ediyor. Ocak ayında da kapasite kullanım oranının yüzde 75,8 oranında gerçekleştiği daha önce Merkez Bankası tarafından açıklanmıştı. Bunun sonucunda 2016’nın ilk çeyreğinde de sanayi sektöründeki toparlanmanın devam etmesini bekliyoruz.
Sektörel detaylara bakacak olursak en güçlü üretim artışının yüzde 46,5 oranıyla rafine petrol ve kok kömüründe gerçekleştiğini, bilgisayar ve elektronik ürünlerinin imalatında da büyüme oranının yüzde 23,9 olduğunu görüyoruz. Kimyasal ürünler, mobilya, otomotiv gibi sektörlerde de yüksek büyüme oranları kaydedilmiş. Kasım ayında negatif oranda büyüme oranına sahip olan tekstil ve giyim sektöründe de Aralık ayında pozitif büyüme temposu yakalanmış. Olumsuz tarafta ise makine-teçhizat, gıda, elektrikli teçhizat ve deri ile ilgili ürünlerin imalatında negatif büyüme gerçekleştiğini, yani üretimin azaldığını görüyoruz.
2015’in son çeyreğine ilişkin sanayi sektöründe görülen canlanmanın ardından yıllık sanayi üretimi artışının yüzde 3,2 oranında gerçekleştiğini hesaplıyoruz. Bu da yıllık GSYH büyüme oranına 1-1,5 puan civarında katkı yapacak. Büyüme oranı olarak son çeyrekte yüzde 5 civarında bir artışla yıllık büyüme hedefi olan yüzde 4’ün yakalanabilme ihtimali oldukça yükselmiş durumda.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor