• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
30 Aralık 2015 Çarşamba

Rusya daralıyor, Ruble değer kaybediyor!

Bu haftanın ilk gününde Rus Rublesi, petrol fiyatlarının düşmesi sonrasında dolara karşı değer kaybetti. Moskova’da dolar bir ara 72.47 ruble dolar başına değerine geldi. Brent petrolü de ayni zamanda 37 dolar değerine düşmüştü.

Rusyanın en önemli ihracatı petrol ve de parasının petrol fiyatı ile korelasyonu da son derece yüksek. Rusya adeta petrol fiyatının esiri haline gelmiş bir ekonomi.
Tabii önemli iki faktör de Çin’in büyüme hızının azalması ve de petrol piyasasında büyük bir arz fazlası varlığı.
Ancak Ruble tek sorunlu petrol kurbanı değil. Kazakistan parası Tenge bu ay dolara karşı yüzde 6 civarında değer kaybetti. Ağustos ayının sonundan bu yana da Tenge yüzde 42 değer kaybetti ve de ülkenin parasının dolar sabitlenmiş olmasında vazgeçmesi de pek işe yaramadı.
Dolara karşı çok hassas bir diğer para da Meksika Pezosu. Pezo sadece bu ay dolara karşı yüzde 4 değer kaybetmiş bulunuyor.
Tabii Kazakistan parası Tenge’nin , FED’in bu ay faizini nihayet arttırmış olmasınden etkilenmesi normal sayılmalı. Benzer durumda olan ülkeler Brezilya ve Güney Afrika olarak da gündeme getirilebilir.
Uzmanlar Çin’in ne kadar zayıflayacağı konusunda bir karara varılabildiği zaman ve de FED’in bundan sonra likiditeyi hangi hızla sıkılaştıracağı da belirli olana kadar belirsizliğin devam edeceğini düşünüyorlar. Belirsizlik de en çok gelişen ülkeleri etkiliyor.
Tabii geçtiğimiz günlerde bir çok piyasa oyuncusu şirket veya banka Noel öncesi ve de yılbaşı öncesi her yıl olduğu gibi pozisyonlarını kapatma girişiminde idiler. Çünkü Batı piyasaları tatile girmişti.
Özellikle Ruble’nin alım satımı hemen hemen her yıl, Ocak ayının ilk on gününde son derece sınırlı olur. Bu nedenle de geçen yıl yılbaşında bir dolar eşit 55 Ruble civarında olan kur, bu yıl bir dolar eşit 72 Ruble civarında sallanıyor.
Ancak geçen yıl Ruble bir dolar eşit 80 Ruble düzeyine geldiğinde ortalıkta pek pabnik yoktu. Ancak bu yıl nedense panik yok ama Ruble’nin olması gereken yere geldiği konuşuluyor.
Ekonomik bakış açısı ile bakanlar elde Ruble tutmak veya Ruble ile tasarruf etmek gibi şeyleri tavsiye etmiyorlar. Ruble’nin değerinin petrol fiyatlarına çok bağımlı olması ve de pazartesi günü ilan edilen yeni ekonomik verilerin Rusya’nın 2015 yılında bir evvelki yıla göre yüzde 4 civarında daralmış bulunduğunu ortaya çıkarması önemli etki yaptı. Rusya 2009 yılından bu yana ilk defa bir önceki yıla göre ilk defa daralıyor.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı