İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0766
  • 5.0049
  • 174.90
  • 110.932

Petrol fiyatları artıyor Venezuela çoktan battı!

Venezuela Hugo Chavez adlı başkanıyla 1999’dan 2013’e kadar oldukça başarılı yönetildi. Venezuela dünyadaki toplam petrolün yüzde 17.5 kadarına hakim, global çapta en zengin ama gene de küçük bir ülkeydi. İkinci en çok petrol sahibi ülke ise Suudi Arabistan’dı. Venezuela, Suudi Arabistan’dan daha fazla petrol sahibiydi.

Venezuela’nın Başkanı Chavez 2013’te 58 yaşında kanserden vefat etti. Yardımcısı, eskiden şöförlükten gelen ve de siyaset ve ekonomi yönetmekten bihaber olan sendikacı Nicolas Maduro , petrol fiyatları da düşünce, Venezuela’yı iyice batırdı, yöneticiliği hiç mi hiç beceremedi. Maduro bugün 55 yaşında!

Venezuela’nın 2017 reel büyümesi eksi yüzde 12.5 kadar. 2017 tüketici enflasyonu, inanılmaz boyutta, şu anda yüzde 931 ve IMF yüzde 2000 enflasyona gidildiğini düşünüyor. Ülkenin kamu bütçesi açığı ise GYYİH oranı olarak yüzde eksi 19.4! Maduro para basmaktan ve de Çin ve Rusya’dan da olmak üzere borç almaktan başka bir şey yapmıyor. Venezuela’nın petrol üretimi bugün son 30 yılın en düşük düzeyinde. Petrol üretimi, olması gerekenin sadece yüzde 20 kadarı gerçekleşebilmekte .

Maduro kasımdan bu yana 26.5 milyar dolarlık garantisiz bono borcunu ödeyemiyor. Ayrıca petrolü çıkartan yardımcı hizmet şirketlerine de kabaca 60 milyar dolar kadar ödeyemediği borcu var. Maduro borcunu ödeyeceğini söylüyor ama bunu yapacak durumu da yok. Durum o kadar kötü ki, Küba Venezuela’nın petrol şirketinin yüzde 49 oranını borç geri alamadığı için satın almış oldu.

Ekimde 200 bin galon gazolin ve diğer maddeler rafineriden denize dökülmüş. Aşırı zorlanan bir pompa operasyonu sadece beş yerine 2 pompayla iş yapabiliyormuş. Birkaç gün sonra da büyük bir yangın çıkarak rafinerinin kapatılmasına neden olmuş. Yangın söndürme malzemesi de kalmamış durumda imiş. Geçtiğimiz salı da tekrar büyük bir yangın çıkmış.

Tabii bu sorunlar ve para alamamak, çalışanların ilgilerini kaybetmelerini getirmiş. Zaten ücret ödemeleri de dev enflasyonun çok altında yapılmakta imiş. Bazı çalışanlar iş durunca eldiven ve de ve şapkalarını satarak aile fertlerine yemek bulmaya çalışmışlar.

Bu arada akşam evlerine giderken de sokaklar karanlık oluyormuş, çünkü hırsızlar sokak elektrik kablolarını koparıp satmakta imiş. Birçok işçi işlerinden ayrılarak, Karaibler’de saatte 10 dolar ücretle 3 yıllık anlaşma yaparak, inşaat işlerinde çalışmaya başlamışlar. Yani artık PDVSA adlı rafineri ve kompleks pek çalışmıyor gibi! Petrol fiyatları varil başına 66 dolardan 70 dolara doğru yavaş yavaş gidiyor ama, Venezuela’nın petrol kompleksi de artık pek ortada yok.

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar