• $8,8742
  • €10,3677
  • 495.739
  • 1384.43
4 Ocak 2018 Perşembe

Petrol fiyatları 2015’ten bu yana en yüksekte

Petrol fiyatları Türkiye ekonomisi açısından çok önemli. Ama son altı ayda yüzde 35 fiyat artışı gerçekleşen ham petrol fiyatlarının, daha da artması bekleniyor.

Petrolün fiyatı 2015 yılından bu yana en yüksek değeri olan 67 dolara yükselmişti. Brent petrolünün son altı ayda yüzde 35 kadar artışının, yeni yılda daha da devam etmesi bekleniyor.

İran’ın petrol kaynaklarının fiyat artışı, temelde ülke rejimine karşı yapılan protestolarla ilgili olmasa da, yeni riskler ve petrol fiyatının üçüncü büyük petrol ülkesinde yükselmesi, doğal olarak büyük petrol ülkesi fiyatlarında gerçekleşen artışı da desteklemekte.

2014 yılının ikinci yarısındaki petrol fiyatları artışından sonra jeopolitik risklerin de artışı, bir yandan üretimi yavaşlatmış, diğer taraftan da stokları azaltmıştı.

Uluslararası Brent petrolü son birkaç günde 67.29 ile son zamandaki en yüksek değerine yükselmişti. Günün sonunda ise 66.50 değerine geriledi.

AB’nin uluslararası petrol fiyatı olan West Texas petrolü ise, son iki buçuk yılın en yüksek değeri olan 60.74 değerine gelmişti.

Fiyat artışı, OPEC’in üretim kısmasıyla piyasayı sıkıştırıyordu. Fiyatlar 2014 yılından bu yana varil başına 100 dolardan iyice aşağıya düşmüştü. Bunda Rusya’nın da üretimi kısması önemli rol oynamıştı.

OPEC ve Rusya üretimi kıstı

OPEC ve Rusya 2018 yılına kadar da üretimi kısınca fiyat da artmaya başlamıştı. ABD fiyatları da varil başına 60 dolara indikten sonrada yeniden yükselmeye başlamıştı. ABD Enerji Enformasyon Kurumu aralık ayında tahmin yaparken fiyatların yeniden artarak 60 doların üstüne çıkmasını bekliyordu. Nitekim petrol fiyatları yavaş yavaş artarak yakında 70 dolar düzeyine de çıkacak. Tabii petrol üretimi de artacak.

ABD’nin petrol üretiminin 2018 yılında günde 780 bin varil düzeyine çıkması ve de global petrol talebinin de günde 1.4 milyon varile artması ve de Brezilya ve Kanada’da yeni üretim projelerine girilmesi, OPEC dışı üretimi de artırıyor. Venezuela’nın aşamadığı sorunlar, fiyatların artışına da katkı yapacak.

OPEC’in en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan’ın Suudi Aramco firması da fiyatlarının yükselmesine ekleme yapacak.

Bu durumda hem Brent, hem de West Texas fiyatlarının bir süre için daha yükselmesi doğal olarak bekleniyor!

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın zincir marketlere yönelik  açıklamasının ardından  kamuoyunda gözl

Fahiş fiyatla mücadele dönemi

Türkiye'deki şehirlerin isimleri nereden geliyor? İşte sizin memleketinizin hikâyesi

Adana'da 263 milyon 400 bin kaçak makaron ele geçirildi

Nükleer enerjili süper bilim yatının geceliği 1 milyon dolar olacak