• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
21 Kasım 2013 Perşembe

OECD ‘makul’ kötümser, piyasa ve medya uçuyor

Tuhaf günler yaşamaktayız. Bir yanda ABD’nin yeni atanma sürecindeki FED Başkan adayı ülkenin potansiyelinin çok altında olduğunu vurgulayarak, daha uzun süre likidite daraltma operasyonundan uzak duracaklarını bağıra bağıra gündeme getirdi.
Öbür taraftan da dış âlemde ve ülkemizde birçok medya ve finans kesimi mensubu bir kere daha sürpriz olabileceğini ve likidite daraltmanın düşünülenden erken başlayabileceğini her gün gündeme getirip durmaktalar.
Büyüme tahminini yükseltti
Bu arada OECD mayıs ayında Türkiye’nin daha önce 3.1 olarak yayımladığı 2013 reel büyümesini yüzde 3.6 düzeyine yükseltti. 2014 için ise daha evvel mayıs ayında yüzde 4.6 olarak yayınladığı Türkiye reel büyüme tahminini yüzde 3.8’e düşürdü.
OECD küresel büyüme tahminlerini de 2013 için yüzde 2.7 ve 2014 için de yüzde 3.6 olarak açıkladı. 2013 değeri daha önceki mayıs tahmininde yüzde 3.1 idi, 2014 tahmini ise yüzde 4 idi. OECD de kötümser yani.
OECD baş iktisatçısı Pier Carlo Padoan en çok ABD’nin global terör haline getirdiği likidite daraltmanın başta gelişen ülkeler olmak üzere global ortamda yarattığı belirsizlikten şikayetçi. İkincisi özellikle gelişen ülkelerden sermaye çıkışından ve döviz kurlarının dolara karşı değer kaybından da çok rahatsız. Üçüncüsü ABD’nin borç limiti ve bütçe kavgasının yarattığı terörden de oldukça rahatsız, tekrar etmemeli diyor.
Japonya gibi olur mu?
Ancak bütün kötümserliğine rağmen OECD nerede ise tümü gelişmiş ülkeler olan 34 üyesi ülke hakkındaki tahminlerini pek değiştirmedi. Bu ülkelerin 2013 yılında yüzde toplam olarak yüzde 1.2 ve 2014 yılında yüzde 2.3 büyümelerini bekliyor. Yani mayıs ayında bu ülkeler için yaptığı tahminleri değiştirmedi.
OECD büyük çapta gelişen ülkelerin bankacılık sistemlerinin likidite daraltma ortamında yaşayabilecekleri sorunlardan çok rahatsız. OECD aynı zamanda euro bölgesindeki toparlanmanın yavaşlığı ve zayıflığından da çok şikayetçi ve Avrupa’da Bankacılık Birliği’nin kurulmasının derhal ve acilen yapılması taraftarı! OECD euro bölgesinin büyüme tahminini 2013 için OECD euro bölgesinin büyüme tahminini de 0.2 puan iyileştirerek yüzde 0.4 daralma olarak ilan etmiş. 2014 büyüme tahminini de yüzde 1.1 düzeyinden hafifçe düşürerek yüzde 1 düzeyine indirmiş.
Ancak OECD ekonomistleri dünyanın en kötümserleri değil. Financial Times’ın baş ekonomisti Martin Wolf çok çok daha kötümser. Dünkü yazısında Japonya benzeri bir uzun süreli bir durgunluğun Avrupa’da yaşanabileceğini düşünüyor. Üç tane de neden sıralamış!

KORKMAK İÇİN HENÜZ ERKEN

Birincisi, 2007-2008 çöküşünden bu yana olan toparlanma ona göre çok zayıf. İkincisi, krize yakalanan ekonomiler finans sektöründe ve konut sektöründe büyük balonların kurbanı oldular ve ABD ve İngiltere maliye politikası ile sorunu kontrol altına almış da olsalar, balon faturasını ödemekteler ve ödemeye devam edecekler! Üçüncüsü ise finans sistemindeki sınırlı toparlanma ve kriz öncesindeki dev borcu kontrol altına alma, gene de büyük fatura ödenmesini tamamen engellemiyor. Global çapta tasarruf fazlası ve çok düşük faiz varken de sorunlar bitti demek mümkün değil.
Tabii yazılıp çizilenler kısmen doğru, kısmen de değil. Ama ABD ve Yellen’in döneminde FED’den korkmanın da zamanı değil. Kur riski olanların kurtulma takvimi birkaç ay daha ileri itildi.
Medya ve finansçılar ise aynen mayıs-eylül 2013 ayları arasındaki gibi gene uçmaya başladılar!

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı