• $15,9566
  • €17,0318
  • 949.106
  • 2380.9
8 Aralık 2011 Perşembe

Merkozy Kumpanyası ya zaman kalmadığını anlayacak ya da dünyayla birlikt

Fransa adına Sarkozy ve Almanya adına Merkel, veya yeni adı ile 'Merkozy Sirki Kumpanyası' yöneticileri  son günlerde bir kere daha bir araya geldiler ve  8-9 Aralık tarihli  toplantılarda Avrupa'nın ve euronun ve hatta dünyanın kaderini belirleyecek kararlarla ilgili 'at pazarlığı' yaptılar.  Ne tuhaftır ki, 'İstikrar ve Büyüme Paktı' denen ve GSYİH oranı olarak yüzde 3 bütçe açığı ve yüzde 60 borç oranı ilkesine dayanan orijinal anlaşma (Mastricht Şartları ve euro tek para sistemi) kabul edildikten birkaç yıl sonra, ilk defa Fransa ve Almanya tarafından (2003 yılında)  ihlal edilmiş ve Fransa ve Almanya'nın parasal ceza ödemeleri gerekirken, oy hakimiyetlerini kullanarak ceza ödememişler, kuralları kenara itmişler ve bir tek İspanya bu duruma itiraz etmişti. Gene ne tuhaftır ki bugün ise 'Merkozy Kumpanyası' liderleri, yani kuralları ilk bozan Fransa ve Almanyanın temsilcileri, diğer ülkelere zorla maliye politikası  konusunda yaptırım uygulama poziyonunda (başta İspanya'ya  olmak üzere) ve tehtidler de yağdırmaktalar. O zaman, bundan tam dokuz yıl evvel,  ben 'AB'ye IMF yardımı gerekecek!' diye bir yorum bile yazmıştım.  
8-9 Aralık tarihleri (önümüzdeki perşembe ve cuma günleri) çok yakın ve çok da önemli. Bir yandan  Avrupa Merkez Bankası yarım baz puana kadar çıkabilecek bir faiz indirim kararı alabilir. Diğer taraftan da 8-9 Aralık 2001 tarihi sürecinde, çok tartışma konusu olacak yeni yaklaşımlar gündeme gelebilir. Ancak yeni yaklaşımlar  piyasaları ikna eder ve  iyimserlik ve göreli normalleşme mi getirir, yoksa geçmişte olduğu gibi etkisi kaybolup, daha kötü şartlara geri düşülmesi mi gerçekleşir, bilemiyorum. Ne olursa olsun alınacak kararlar zaman içinde Türkiye'yi de etkileyecektir.
S&P'DEN NOT UYARISI
Son günlerde birkaç kritik olay gerçekleşti. Birincisi, S&P'nin 17 ülkeli Avrupa tek para sistemi üyelerinin 15 tanesinin ratingini, başta AAA ratingli Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Finlandiya ve Lüksemburg ülkeleri olmak üzere indirmeye hazırlandığı ve bu  Euro ülkelerini 8-9 Aralık zirvesinin sonrasında 90 gün içinde rating indirimine tabi kalabileceği yönünde uyarı yaptığı konusu ortalığa döküldü.

Avrupa durgunluğa girdi
DİĞER taraftan da yeni açıklanan ekonomik veriler pek de iç açıcı değil. Bilindiği gibi önce Euro Bölgesi'nin PMI denen, satın alma yöneticilerinden derlenen ve 11-25 kasım 2011   verilerine dayanan nihai birleşik PMI endeksi de yayınlandı. Endekste kasım ayında  47.0 değeri gerçekleşti. 50 altındaki değerler  de resesyon demek. Endeks dört aydır ekonomilerde negatif büyümeye işaret ediyor. Avrupa'nın dört en büyük ekonomisinden, Almanya 49.4, Fransa 48.8, İtalya 44.8 ve İspanya 38.2  PMI değeri ile durgunluğa (resesyon da diyebilirsiniz) girmek üzere veya durgunluğu yaşamakta.

Türkiye de etkilenecek
MARKIT tarafından derlenen Eurozone Composite PMI endeksi ile Euro Bölgesi reel büyüme sayıları arasında çok kuvvetli bir korelasyon var. Benzer şekilde Avrupa PMI birleşik (Composite) endeksi ile Türkiye PMI birleşik (Composite) endeksi arasında da çok kuvvetli bir korelasyon mevcut. Yani hem Euro Bölgesi daralma sinyali vermekte, hem de bizim ekonomimiz ve ticari faaliyetimiz  de bu durumdan etkilenecek mesajını almak zorundayız. Merkozy Kumpanyası durumun vahametini ve zaman kalmadığını anlayabilecek ve tedbirler alabilecek mi, yoksa Avrupa sürünecek, giderek kötüleşecek  ve dünyayı (ve bizi de) aşağıya mı çekecek , bunu gelişmelere bakarak değerlendireceğiz.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor