• $8,244
  • €10,0368
  • 486.532
  • 1456.44
03 Mart 2011 Perşembe

'Merkez'in politikası tutmadığı için dış açık arttı' demek doğru değil

Merkez Bankası'nın son önlemlerinin ithalatı yavaşlatması beklenirken dış açık beklentilerin üzerinde geldi. Ama paniğe gerek yok. Orta ve uzun vadede önlemler devreye girerken, açık da frenlenecek

2011'in ilk ayına ilişkin dış ticaret verileri  hafta başında yayınlandı. Buna göre ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 oranında artarak 9.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İthalat ise 2010'da olduğu gibi daha hızlı artmaya devam ediyor. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44 artan ithalat aylık bazda 17 milyar dolara, yani neredeyse ihracatın iki katına yaklaştı. Sonuç olarak da dış ticaret açığında yüzde 89 gibi çok yüksek bir artış gerçekleşti. Gerçekleşen 7.3 milyar dolarlık dış ticaret açığı piyasa beklentilerin oldukça üzerinde. Beklentiler ortalama 4-5 milyar dolar aralığında dış açık düzeyinde seyrediyordu.

BEKLENTİLER FAZLA İYİMSERDİ
Ancak beklentiler biraz da ocak ayına ilişkin bütçe verilerinde, ithalattan alınan katma değer vergisindeki azalmanın etkisi yorumlara katılarak fazla iyimser gerçekleşmişti. TÜİK'in yayınladığı mevsimsellikten arındırılmış verilerde de ithalattaki hızlı artış oranının etkisi görülebiliyor. Mevsimsel düzeltilmiş verilerde ithalat ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 9.7 arttı. İhracat ise mevsimsel düzeltmenin ardından aylık bazda yüzde 4.2 oranında azaldı.

İTHALAT REKOR KIRDI
MEVSİMSEL düzeltilmiş  verilere göre ithalat aylık bazda tarihinin en yüksek seviyesi olarak 19.3 milyar dolara yükselirken  ihracat 10.4 milyarda kaldı. İthalattaki, ve dolayısıyla da dış açıktaki artışın gerisinde hem büyüme, hem de ithal girdilerdeki küresel fiyat artışları var. Her iki faktör göz önüne alındığında, 2010'daki dış ticaret tablosu da farklı bir görüntü çizmiyordu.

YÜKSELİŞ İLK ÇEYREKTE DEVAM EDECEK
NORMALDE Merkez Bankası'nın son politika değişikliğinden sonra TL'nin değer kaybetmesinin ithalatı yavaşlatması beklenir. Ocak ayı verileri şimdilik bu durumun tersine işaret etse de, henüz erken . Bu etkinin dış ticaret verilerine gecikmeli yansıyacağını düşünüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde muhtemelen 2010 yılında yaşadığımız hızlı büyüme ve hızlı ithalat artışını görmeye devam edeceğiz. Orta ve uzun vadede ise hem enerji fiyatlarındaki oynaklıklar, hem de TL'nin değer kaybetmesi dış açığı frenleyecektir. Dolayısıyla, ocak ayı verilerine bakarak Merkez Bankası'nın uyguladığı politikanın etkisiz olduğunu iddia etmek şu anda çok tutarlı bir yaklaşım olmaz.

<p>Mescid-i Aksa'yı savaş alanına çeviren İşgalci İsrail'in Filistin halkına yaptığı zulüm tüm dünya

Mescid-i Aksa'da 'Erdoğan' sloganları

TSK'ya kritik görevlerde ''Timsah'' gücü

Onları görebilmek neredeyse imkansız! İşte kamuflaj ustası savaş gemileri

Çamurlarda serinleyen mandaların görüntüsü Serengeti'yi aratmadı