• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
7 Şubat 2013 Perşembe

Merkez Bankası asıl 'çekirdek'e bakıyor onda da görünüm olumlu

Enflasyonda ocak ayında görülen yükseliş sürpriz değil. Gıda fiyatlarındaki artışları sert geçen kış koşullarına bağlayabiliriz. Çekirdek enflasyondaki düşüşün devam etmesi önümüzdeki dönem için olumlu bir mesaj

Alkol ve tütün mamüllerine beklenen zamlar geldi ve enflasyon da dört aylık düşüşten sonra bir puan yükselerek yüzde 7.3'e ulaştı. Ocak beklentisi yüzde 1.1 civarında aylık enflasyon idi. Açıklanan veriler bu beklentileri aştı ve Ocak tüketici fiyatları önceki aya göre yüzde 1.6 oranında arttı. Geçen yıl Ocak ayında bu oran yüzde 0.6 idi. Aradaki bir puanlık fark da yıllık enflasyon  oranını yüzde 6.2'den 7.3'e taşıdı. Enflasyondaki yükselişte bir numaralı faktör tütün ve alkol mamüllerinde yapılan fiyat ayarlamaları. Toplam 1.1 puanlık artışın 0.7'si bu gruptaki fiyat artışlarından kaynaklanmış. Bu durum zaten bekleniyordu çünkü 2012'nin sonunda yapılması gerekirken 2013'e ötelenmişti. Tabloda tüketici fiyat endeksindeki ana harcama gruplarının yıllık enflasyona olan katkıları özetleniyor. Katkı demek pay çarpı artış hızı demek. Alkol ve tütün mamüllerine ek olarak gıda ve alkolsüz içecekler grubunda da fiyat artışlarının enflasyondaki yükselişe katkıda bulunduğunu görüyoruz. Gıda fiyatlarında sadece Ocak ayında yüzde 4'lük fiyat artışı gerçekleşmiş. Geçen yılın Ocak ayında bu artış sadece yüzde 1.1 seviyesindeydi. Gıda fiyatlarında görülen beklenmedik oynamalar da enflasyonu beklenenin üzerinde artırmış. Daha önceden yaklaşık yüzde 27 olan gıda grubunun endeksteki ağırlığı da üç puan düşerek yüzde 24 olarak güncellenmiş. Buna karşılık ulaştırma ve turizm (otel, lokanta ve kafeler) gruplarının endeksteki ağırlığı yüzde 18 düzeyine çıkmış.  

Soğuk hava enflasyonu da vurdu  

ENFLASYON'daki yükseliş, gıda fiyatlarındaki beklenmedik dalgalanmayı saymazsak, çok sürpriz değil. Gıdadaki artışları da sert geçen kış koşullarına bağlayabiliriz. Ancak çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşün devam etmesi önümüzdeki dönem açısından daha olumlu mesaj veriyor. Grafik Merkez Bankası'nın en çok önem verdiği çekirdek enflasyon göstergelerinde (H ve I endeksi) izlenen seyri özetliyor. Çekirdek enflasyonda yükselme eğilimi yok!

"tablo.20130206233633.jpg"

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı