• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
18 Haziran 2014 Çarşamba

Mart istihdam ve işsizlik verileri

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen makroekonomik veri bombardımanı pazartesi günü istihdam ve işsizlik verileriyle devam etti. Aşağıda Mart 2014 istihdam ve işsizlik verileri analiz ediliyor.

Bilindiği gibi analizlerini yakından izlediğimiz Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “Betam” araştırmacıları Dr.Seyfettin Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar her ay verileri tarım istihdamının dışındaki, tarım dışı istihdam verilerine dayanarak analiz etmektedirler. Çünkü tarım istihdamı çok oynaktır. Ayrıca incelenen verilerin üç ayın ortalaması olduğu da unutulmamalıdır.
Özet olarak bakıldığında, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik, Mart 2014 döneminde bir önceki döneme kıyasla değişmeyerek yüzde11,0 seviyesinde kalmıştır. Mart 2014 döneminde istihdam artışlarının kaynağı hizmetlerdeki kuvvetli istihdam artışıdır. Hizmetler istihdamındaki aylık artış son iki yılda gözlemlenen en kuvvetli artıştır. Buna karşın sanayide istihdam artışları bu dönemde yavaşlamış, inşaatta ise istihdam azalmıştır.

Yıllık artışlar 1 milyonun üzerinde

TÜİK’in açıkladığı işgücü verilerine göre Mart 2014 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre tarım dışı işgücü 1 milyon 390 bin (yüzde 6,5), tarım dışı istihdam ise 1 milyon 143 bin kişi (yüzde 6) artmış, tarım dışı işsiz sayısı yıllık 247 bin artmıştır. Son iki dönemdir hem tarım dışı istihdamda hem de tarım dışı işgücünde yıllık artışların 1 milyonun üzerine çıktığı görülmektedir.

İşsizlik az da olsa artabilir

Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verilerini kullanarak yapılan hesapların son iki dönemdir tarım dışı işsizliğin yönünü doğru tahmin ettiği görülmektedir. Kariyer.net'in verileri tarım dışı işsizlik oranının önümüzdeki dönemde az da olsa artabileceğine işaret etmektedir. Aşağıda yer verilen grafik sözkonusu ilişkiyi göstermektedir.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ve Kariyer.net ilan başına
başvuru sayısı

Hizmetler istihdama devam ediyor

Mevsimsellikten arındırılmış sektörel verilere göre Mart 2014 döneminde tarım dışı istihdamı hizmetlerdeki artışlar sürüklemiştir. Hizmetlerde istihdam Şubat 2014 döneminden Mart 2014 dönemine 102 bin kişi artmıştır. Bu artış son iki yılın ortalaması olan 45 binin oldukça üzerindedir. Sanayide son iki dönemdir gözlemlenen kuvvetli artışlardan sonra bu dönemde aylık olarak sanayi istihdamı sadece 6 bin artmıştır. İnşaatta 38 binlik bir istihdam kaybı söz konusudur. Tarım istihdamı ise Mart 2014 döneminde 79 bin kişi seviyesinde artmıştır.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?