• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Kasım 2016 Perşembe

İstihdam ve işsizlik incelemesi

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM her ay olduğu gibi 15 Kasım tarihinde açıklanan işsizlik ve istihdam verilerini de inceledi. BETAM çok güvenilir olamayan tarım verilerini bir yana bırakarak tarım dışı istihdamı araştırıyor. İşsizlik veriler ise her ay üç ayın ortalaması olarak alınıyor. S.Gürsel, G.Uysal ve de S.Köksal tarafından yapılan araştırmanın özeti şöyle aktarılmış.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik oranı Ağustos 2016 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,2 yüzde puan artarak yüzde 13,5 olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde istihdam tarımda 57 bin, hizmetlerde 15 bin artmış, sanayi sektöründe ise 30 bin azalmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda tarım dışı işsiz sayısı 55 bin artarak 3 milyon 404 bine ulaşmıştır. Nisan 2016 döneminde yüzde 11,8 olan işsizlik son dört dönemde 1,7 yüzde puan artarak Ağustos 2016’da yüzde 13,5’e çıkmıştır. Betam tahmin modeli tarım dışı işsizlik oranının eylül döneminde sabit kalacağını öngörmektedir.

Son dört dönemdir işsizlikte yaşanan yüksek artışın dikkat çekici özelliği işgücü artışında yavaşlamaya rağmen gerçekleşmiş olmasıdır. Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre Aralık-Nisan döneminde 344 bin olan tarım dışı işgücü artışı son dönemde 269 binle sınırlı kalmıştır. Buna karşılık tarım dışı istihdamda sert bir azalma söz konusdur. Aralık-Nisan döneminde 426 bin artan istihdam Nisan-Ağustos döneminde 191 bin azalmıştır. Tarım dışı işsiz sayısındaki artış yavaşlamakla birlikte devam etmektedir. Nisan-Temmuz döneminde ortalama yaklaşık 135 bin artan tarım dışı işsiz sayısı Ağustos 2016 döneminde işgücünün 32 bin artması, istihdamın ise 23 bin azalması sonucu 55 bin artmasıyla 3 milyon 404 bine ulaşmıştır. Betam tahmin modeli mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin 0,1 puan yükselerek Ağustos döneminde yüzde 13,3 seviyesine yükseleceğini tahmin etmişti. Temmuz ayındaki mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı TÜİK tarafından yüzde 13,2’den yüzde 13,3'e revize edildi. Ağustos 2016 döneminde tarım dışı işsizlik oranı da tahmine paralel olarak Temmuz 2016 dönemine kıyasla yüzde 0,2 puan artarak yüzde 13,5 olarak gerçekleşti. Betam tahmin modeli Eylül 2016 döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının değişmeyerek yüzde 13,5 olacağını öngörmektedir.

Tahmin modelinin ayrıntılarına Betam internet sitesinden ulaşılabilir. Tahmin modelinde kullanılan Kariyer.net verilerinde ilan başına başvuru sayısı gösterilmektedir. Kariyer.net'in verileri Betam tahmin modelinin girdilerinden biri olmakla birlikte tek etken değildir. Tahminde kullanılan ekonometrik modelde İŞKUR verileri, reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı gibi farklı birçok değişken kullanılmaktadır. Bütün etkenler değerlendirilerek oluşturulan tahmine göre Ağustos 2016 döneminde tarım dışı işsizliğin artmaya devam etmesi beklenmektedir.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!