• $12,4032
  • €14,0152
  • 713.114
  • 1776.41
20 Ocak 2016 Çarşamba

İran rahatladı ama gene de bazı sorunlar var!

İnsanların birçoğu ülkede petrol ve gaz bulunmasının büyük ve olumlu bir gelişme olduğunu düşünürler. Bu yazar ise hep ülkede petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının bulunmasının bir felaket olduğunu düşünmüştür. Kendinize sorun; hiç petrol bulup da sulh içinde ve müreffeh yaşayabilen bir ülke gördünüz mü? Ben görmedim! Bugün 4.5 milyon nüfuslu ve medeni Norveç bile petrol nedeni ile sorun yaşamakta. Bu nedenle ülkemizin güneydoğusunda petrol bulunamamasının önemli ve pozitif bir olgu olduğunu düşünüyorum.

Fon serbest bırakılıyor

Birleşmiş Milletler cumartesi günü İran’ın altı global çapta güçlü ülkeye nükleer programını kısmak yönünde verdiği vaatleri yerine getirdiğini açıkladı. Bunun üzerine de ABD derhal İran üzerindeki sınırlamaların, hepsini olmasa da birçoğunu kaldırdı.
Böylece İran ekonomik yasaklardan önemli ölçüde kurtulmuş bulunuyor ve nükleer güç peşinde koşmayı önemli ölçüde de bırakmış durumda. Bu tüm dünya için iyi bir gelişme.
Dış ticaret ambargosunun kaldırılması 30 milyar dolar kadar İran’a ait olan ama yasaklar döneminde el konmuş fonun serbest bırakılmasının yolunu açtı. Bu fonlar İran’ın büyük bir yatırım hamlesi yapmasını sağlamaya yeter büyüklüktedir. İran, yatırımları da petrol alanında yaptığı takdirde de ihracatını günde 2 milyon varil petrole çıkarabilecek potansiyele sahip olmuş olur. 2 milyon varil petrol üretimi hedefi de de bir yıl içinde yakalanabilir. Ama İran’ın yeniden petrol satar hale gelmesi de petrol fiyatını daha da aşağıya itebilecek bir gelişmedir.
Fakat bunun gerçekleşebilmesi için bazı başka adımlar da gerekeli. İran bu boyutta bir yatırım girişimi için uluslararası bankaların kooperasyonunu sağlamak zorundadır.
Geçtiğimiz pazar günü de büyük İtalyan petrol şirketi Eni’nin Genel Müdürü İran’ın aslında 150 milyar dolar boyutunda petrol altyapısı yatırımı gerçekleştirmek zorunda olduğunu açıkladı. Bunun gerçekleşebilmesi için Tahran’ın insan hakları, veya parasal manipülasyonlar gibi olguların tamamen dışında kalması gerek ki finans sektörü risk alabilsin. Büyük Amerikan bankalarının pek azı şu anda İran ile yakın durmak niyetinde. Çünkü ABD regülatörlerinin de kabul etmesi gerek.

'Ev temizliği' yapmalı

İran 2014 yılında, McKinsey verilerine göre, ticaret finansmanı ve kredi mektupları gibi konularda adım atmak için yeterli büyüklükte değildi. Sadece bir örnek vermek gerekirse Avusturya kadar bir ekonomiye sahipti. Ama diğer taraftan da İran 82 milyon kişi nüfusu olan aslında büyük bir ülkeydi.
Ama İran global finans kurumlarından oldukça sınırlı destek görürse salt hudut dışını ilgilendirmeyen hizmet sektörü işlemlerine girişebilir. Bu nedenle ülke nükleer hedeflerini silmiş de olsa gene de biraz “ev temizliği” yapmak zorunda.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor