• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
15 Nisan 2016 Cuma

IMF’nin yıllık ekonomik tahminleri

IMF her yıl nisan ve eylül aylarında 250 sayfaya yakın bir global ekonomi raporu yayımlar. Bu sefer de IMF geçtiğimiz salı günü 2016 raporunu yayımladı. Raporun yayımlandığı hafta Washington’da veya dünyanın başka bir yerinde birkaç gün süren bir hafta sonu toplantısı yapılır. 15- 20 bin kadar siyasetçi, yönetici, akademisyen ve bankacıdan oluşan kalabalık bir grup toplantıya katılır.

Tabii IMF raporunda aylarca yazı yazmaya yarayacak kadar bilgi vardır. Raporu salı günü indirdim ve derhal okumaya başladım. Bu seferki Nisan 2016 raporunun adı, içeriğinin ne olacağını açıkça belirtiyordu. Başlık “Too Slow for Too Long” idi . Yani global ekonominin toparlanmasının çok yavaş gerçekleştiği ve toparlanmanın çok uzadığını ima ediyordu.
Bugün raporun global verilerini size aktaracağım, sonraki günlerde de raporun özetini sizlere aktaracağım.

IMF aslında yukarıdakinden daha yüksek büyüme oranları tahmin etmişti ama 2015 yılı sonunda duraklama ve 2016 yılının başında ekonomik sorunların artması sonrası tahminler yenilendi ve aşağıya doğru revize edildi. Gelişmiş ülkelerin büyüme oranlarının düşük, gelişenlerin oranlarının ise yüksek olduğunu da gözden kaçırmamak gerek. Önümüzdeki günlerde ülkelerin tek tek büyüme oranlarını da aktaracağız.
Aşağıda “Dünya Mal ve Hizmet Ticaret Hacmini’nin” büyümesini de özetliyoruz.

İkinci tabloda 2015 yılında Dünya Mal ve Hizmet Ticaret Hacmi tahmininin azaldığı görülüyor. Ancak IMF bu veride 2016 ve 2017 için iyimser!
Yarın IMF ‘in çeşitli ülkeler için (Türkiye dahil) büyüme ve diğer ekonomik büyüklüklerdeki tahminlerini aktaracağız.
IMF’in biraz kötümser olduğunu da görüyoruz, nedenlerini de özetleyeceğiz.

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi