• $9,5215
  • €11,0511
  • 551.531
  • 1507.83
8 Ekim 2015 Perşembe

IMF ve global reel büyüme tahminleri

IMF ve Dünya Bankası’nın 2015 yılı sonbahar toplantısı bu hafta sonu Peru’nun Lima kentinde yapılacak. Bu toplantılardan önce de IMF ekim ayında dağıtılan ikinci “World Economic Outlook 2015” raporunu yayımlar.

Önümüzdeki günlerde bu rapordan epey alıntı yapacağız. Bugün raporun başında yayınlanan özet yıllık yüzde büyüme tahmin sayılarını aktarıyorum ki bir sonraki gün detaylı analize geçebilelim. Verileri kabaca büyük gelişmiş ülkeler ve büyücek gelişen ülkeler şeklinde iki ayrı tabloya ayırdık.
Önce global verilerle gelişmiş ülkeleri veriyoruz. Gelişmiş ekonomiler Global büyümenin yarısı kadar bir oranda büyüyorlar. Bir çoğu da zaten global krizin çıkmasından sorumlu olan ülkeler. Aralarında İngiltere ve ABD biraz daha iyi durumdalar ama ne kadar iyi bunun incelenmesi gerekiyor.
Dünya ve bazı gelişmiş ülkelerin büyüme tahminleri -Yıllık (%)

İkinci veri tablomuz ise gelişmekte olan ülkeleri kapsıyor. Türkiye de bu grubun içinde tabii. Gelişen ülkeler nerede ise gelişmiş ülkelerin iki misli büyümekteler.
Bazı gelişen ülkelerin yıllık reel % büyümesi

Yarın IMF raporuna devam edeceğiz ama olanların nedenlerini aktarmaya çalışacağız. Komşularımızın durumunu da aktarmaya çalışacağız.
Tabloda Hindistan’ın Çin’i geçtiğini de görmemezlik etmeyelim!

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler