• $16,6037
  • €17,5955
  • 975.221
  • 2529.26
8 Haziran 2012 Cuma

Euro bölgesi ortak bonoları çözüm mü?

Avrupa'da giderek yayılan faiz yükselmeleri, bankacılık sistemi sorunları ve bankalara sermaye enjeksiyonu gereksinmeleri için bir çözüm olarak, AB ülkelerinin euro ortak bonoları çıkarmaları, büyük ve sağlam kaynak bulma ve finansal sistemi ve piyasaları sakinleştirme alternatifi olarak teklif ediliyor. Ancak Reuters tarafından 6 Haziran günü  IHT'de yayınlanarak medyaya da akseden bir inceleme farklı bakış açılarını da gündeme getiriyor.
Tabii ki aşırı yüksek ve giderek artan faiz karşısında bulunan ve yüksek borcu veya banka sorunu olan ülkeler böyle bir çözüme bayılırlar. Diğer taraftan da piyasada sabit faizli varlıklara yatırım yapmayı seven yatırımcılar açısından da bu tür bonolar da iyi bir yatırım aracı olarak görülebilir. Bu tür bonolar Yunanistan riski gibi unsurları büyük ölçüde ortadan kaldırabilir ve faiz getirileri de ABD veya Almanya veya İngiltere'nin şu andaki bonolarına göre, daha da yüksek olabilir.
Thomson Reuters verileri kullanılarak yapılmış bir incelemede GSYİH miktarları ile ağırlıklandırılmış 10 yıllık  ortak euro bölgesi bonolarının faizi kabaca yüzde 4 civarında olabilirmiş. Bu ABD veya Almanya veya İngiltere bonolarının faizinden iki misli daha yüksek ve cezbedebilecek bir faiz demek. Ama mesela  İspanya tarafından bugün ödenen faizin de yarısına doğru  düşen bir faiz demek.
Tabii şu anda euro bölgesi ortak bonosu diye bir enstrüman ortada yok ama gene de Reuter tarafından hesaplanan ve ne düşük ne de fazla yüksek olmayan faize rağmen, bono alacak yatırımcıların bazılarının da ek endişeleri olabilirdi.
Euro bölgesi tamamen birleşmediğine göre, euro ortak bonolar ABD Hazine bonoları gibi tek bir hükümetin açık ve seçik sorumluluğu olmayacaklar. Bu nedenle yaygın bir krizden etkilenme olasılığı küçülmüş de olsa, gene de  mevcut olacak. Kaldı ki ortak euro bonolarının kontrat şartları da oldukça kompleks olmak zorunda kalacak. Yatırımcılar muhtemelen Berlin tarafından verilecek garantilerin ağırlığının yüksek olmasını talep edecekler. Çünkü direksiyonda Berlin yani Almanya olmadığı sürece, ortak bonoların arkasında nasıl bir ekonomi politikası desteği olacağı pek bilinmeyecek.
Tabii eğer euro bölgesi bonoları piyasada yaygın kabul görür , sorunları önemli ölçüde çözer ve büyüme ve düşük faiz yeniden geri gelirse de bu sefer  bazı farklı riskler ortaya çıkacak.  Böyle bir ortamda enflasyon da bugünkü düzeyinden yükselmiş olacak. Bu durumda yatırımcılar da sağlam güven veren tüm euro bölgesi devletleri tarafından desteklenen göreli olarak daha düşük euro bonolarına daha az gereksinme hissedecekler, talip olacaklar. Çünkü nominal bono faizleri de bu tür bir ortamda  yükselecek.
Reuters'in, böyle bir ortamda, euro tek para sistemi  gündeme gelmeden önceki son on yılın GSYİH ağırlıkları ile hesapladığı alternatif 10 yıllık bono faizi  de kabaca yüzde 7 civarında olabilecekmiş. Bu da yatırımcıların sermaye kaybetmesi anlamına gelecek, çünkü işler düzelirse ve enflasyon da artarsa yükselecek olan  faizle bonoların piyasa değeri düşecek.
Basit bir hesap büyüme geri gelirse ve enflasyon nedeniyle faizler yüzde 4 düzeyinden sadece minimal zıplar ve yüzde 5 düzeyine çıkarsa, bono tutan yatırımcıların yatırımcıların kabaca yüzde 8 kadar ana varlık değer kaybına uğramaları gündeme gelmiş olacak.
Şu anda tartışmalar ortak euro bonolarına ülkelerin imza atıp atmayacakları ve bu bonoların siyasi ve ekonomik olarak desteklenip desteklenmeyeceği konusunda.
Ancak bonolar çıkar ve ortam iyileşirse de ortaya farklı riskler çıkacak, bu nedenle bonolar çıktığı anda da, yatırımcıları bono satın almaya teşvik etmek için epey gayret gerekeceği ve farklı garanti taleplerinin ortaya çıkacağı da ortada!
Çünkü  şu anda  tüm dünyada aşırı dozda her tür riskten kaçma ve getiri kovalama yerine likit durma yaklaşımı piyasaya hakim.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

İzmir ve Aydın açıklarında 305 düzensiz göçmen kurtarıldı!

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor