• $12,8705
  • €14,5689
  • 738.317
  • 1808.79
5 Nisan 2014 Cumartesi

Enflasyondaki yükseliş sürüyor

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Mart ayı enflasyon verileri açıklandı, tüketici fiyatları ortalama yüzde 1.1 oranında arttı. Bu oran geçen yılın aynı ayında yüzde 0.7 olduğundan yıllık enflasyon da 0.5 puan artarak yüzde 8.4 seviyesine yükseldi. Bu seviye son sekiz ayın en yüksek enflasyonu demek. Yıl sonu hedefi seviyesi ise yüzde 5. Aşağıda detayları sergilenen çekirdek enflasyon oranlarındaki yükseliş ve üretici fiyatlarındaki yüksek seviye, yıl sonu hedefine ulaşılmasının şimdilik zor olduğunu gösteriyor.

Mart ayı fiyat gelişmeleri aşağıdaki tabloda her zaman yaptığımız gibi ana harcama grupları itibarıyla yıllık enflasyon rakamına katkıların bir özeti olarak yer alıyor. Katkı rakamlarını o harcama grubunun endeks içindeki payı ile yüzde artış oranını çarparak hesaplıyoruz.

Tabloda da görüldüğü üzere, geçmişte enflasyonu en fazla artıran ve dalgalanmalara neden olan gıda ve alkolsüz içeceklerle konut grubunun yıllık enflasyona katkılarında martta bir değişim yaşanmamış. Ancak 2011 yılı hariç tutulduğunda bu iki grubun yaptığı toplam 3.3 puanlık katkı oldukça yüksek. Dövizdeki gelişmelere bağlı olarak yükselen ulaştırma, yeni sezon fiyatlarının yükseldiği giyim eşya fiyatları ve son olarak da konuta bağlı olarak artan ev eşyası fiyatları mart ayında genel enflasyonu artıran faktörler olmuş.

Önümüzdeki dönem beklentilerine dönersek, çekirdek enflasyonun yükselmeye devam etmesi kötü haber. MB'nin yakından izlediği ve dalgalanma yapan bir dizi fiyatın hariç tutulduğu özel kapsamlı H ve I endekslerinde yıllık artış oranları sırasıyla yüzde 9.5 ve 9.3. Aynı zamanda, üretici fiyatlarında kısmi bir düşüş olsa da, mart ayı itibarıyla yükseliş oranı yüzde 12.3 seviyesinde. Aşağıdaki grafikte çekirdek enflasyon, tüketici fiyatları ve üretici fiyatlarındaki yıllık artışlar birlikte gösteriliyor:

Önümüzdeki dönemde tüketici fiyatları enflasyonunda ibrenin yukarı yönlü olduğu görülüyor. Tabii bu aşamada, MB'nin yükselttiği faizlerin de iç talebe baskı yaparak enflasyonu dizginleme şansı var. Bu etki normal bir ekonomide 6-18 ay gibi bir gecikmeyle kendini gösteriyor. Ancak hem enerji fiyatlarının yurtdışına bağımlı olması, hem de dövizdeki sıra dışı yükseliş enflasyonda bir miktar katılığa neden olmakta.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor