• $16,77
  • €17,4945
  • 975.768
  • 2443.77
7 Nisan 2016 Perşembe

Enflasyonda düşüş devam ediyor!

2015’i yüzde 8.8 oranında tamamlayan ve ocak ayında da yüzde 9.6’ya yükselen tüketici fiyatları enflasyonu şubat ayından sonra mart ayında da düştü. Mart ayında tüketici fiyatları ortalama olarak sabit kaldı ve yıllık enflasyon son yedi ayın en düşük seviyesi olarak yüzde 7.5’e indi. Ocak ayından bu yana, enflasyonda hızlı sayılabilecek, iki ayda toplam 2.1 puanlık düşüş oldukça olumlu. Enflasyon verilerinin detaylarına baktığımızda, son iki ayda görülen 2.1 puanlık düşüşün 1.7 puanının gıda fiyatlarıyla ilişkili olduğunu görüyoruz. Verilerinin detaylarını özetlemesi açısından harcama gruplarının yıllık enflasyona katkısı aşağıdaki tabloda özetledik.

Tabloda da görüldüğü üzere, mart ayında enflasyon endeksinde en fazla ağırlığa sahip olan gıda ve alkolsüz içecekler grubunun yıllık enflasyona katkısı 1.1 puana gerilemiş. Bu grupta enflasyon yüzde 4.6’ya gerileyerek 2012’den bu yana en düşük seviyesine indi. Ocak ayında bu oran yüzde 12 civarında idi. Gıda fiyatlarındaki bu düzeltme dünyada var olan trendin Türkiye’ye gecikmiş bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Nitekim IMF tarafından derlenen gıda fiyatlarının uluslararası seyrine baktığımızda, son bir yılda ortalama olarak yüzde 10 düşüş gerçekleştiğini görüyoruz.

Diğer harcama gruplarına baktığımızda, ulaştırma ve konut grubu fiyatlarında görülen olumlu gelişmelerin de son iki ayda yıllık enflasyonu toplam 0.2 puan aşağıya çektiğini görüyoruz. Ek olarak otel, lokanta ve kafeler gibi turizmle ilişkili sektörlerde ve iletişim, haberleşme, kültür ve eğlence gibi hizmet sektörlerinde de enflasyon düşüş eğiliminde. Bütün harcama grupları arasında enflasyonun sadece alkol ve tütün mamulleri grubunda yükseliş trendinde olduğunu görüyoruz. Bu grupta da bilindiği üzere fiyatlar daha çok vergi kanalıyla ayarlanıyor. Ancak enflasyonda son iki ayda görülen 2.1 puanlık düşüşe rağmen çekirdek enflasyon göstergelerinde henüz ciddi bir düşüş yok.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak