• $9,4514
  • €10,9731
  • 547.74
  • 1506.87
12 Ocak 2014 Pazar

Dünya karışık, kavgayı bitirip kemer sıkalım

Deniz GÖKÇE
deniz.gokce@aksam.com.tr

Tuhaf bir milletiz! Tam ekonomi 2013 yılının son çeyreğinde toparlanma dozunu yükseltir diye düşünürken ve zaten ABD Merkez Bankası FED de para politikası değişikliği yaparak tüm gelişen ülkelerin paralarının değer kaybına yol açarken, biz de bir de kendi aramızda kavga çıkartarak siyasetin ekonominin aleyhine çalışmasına fırsat verir olduk.

BİZİM GİBİ BİR ÜLKE DÜNYADA YOK!

Geçmişte sık sık koalisyonları çalıştıramadığımız için sürekli siyaset kökenli kavga çıkmasına, kriz yaşanmasına neden olmuştuk. Koalisyonlarda reform yapmak da kolay değildi. Unutmayalım dünyada bizden başka Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanın birbirine Anayasa fırlatarak kriz çıkardığı başka bir ülke yok. Tabii 2001 krizinden bu yana koalisyon yerine tek parti hükümeti olmasının getirdiği istikrarı yaşıyorduk. Ancak yanılmışım. Meğer Hükümet tek partinin içinde bir iç koalisyon ile kurulmuşmuş. Şimdi en azından üç dört ayrı cenahlı bir iç koalisyon olduğu gündeme getiriliyor.

ÖNÜMÜZDE ÜÇ SEÇİM VAR, DİKKATLİ OLALIM

Sonuçta koalisyon parti içinde olsa da gene kavga ediyoruz, hem de oldukça zamansız bir şekilde. Şimdi önümüzde üç adet peş peşe seçim var, ama daha önemlisi de dünya ekonomisi de kargaşa içinde.

DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN YER DIŞARISI

Esas dikkat etmemiz gereken bizim dışımızdaki dünyada neler olduğu! Bugün genel global kanı, ABD ekonomisinde işlerin düzeldiği, büyümenin artık yerine oturduğu ve ABD’nin dünya geneline bundan sonra pozitif katkı yapacağı!

ABD’DE BÜYÜME İKNA EDİCİ TEMPODA DEĞİL

Ancak dün bu sütunda aktardığımız gibi 200 bin artış beklenen ABD tarım dışı istihdamında sadece 74 bin kadar artış oldu, ama buna rağmen işsizlik oranı yüzde 7.0 düzeyinden yüzde 6.7 düzeyine düştü. Aslında bu da çok yanıltıcı, çünkü iş bulamayan küskünler işgücü sayısından azalınca minimal istihdam bile işsizlikte büyük düşüş sağladı.Toplam çalışılan saatler de azaldı ve aralık ayında saatlik ücretler de son derece az kıpırdandı, yüzde 0.1 artış sergiledi. ABD’deki büyüme ve perakende satışlar artışı, aslında çok ikna edici bir tempoda değil.

2014’TE MUSLUĞU KISACAK, 2015’TE PARAYI ALACAK

Üstelik ABD 2014 yılının en az ilk altı ayını likidite daraltma değil likidite artışını azaltma ile geçirecek. Yani para verecek ama musluğu kısacak. 2015 yılı esas faiz yükselten, likidite azaltan, doları değerlendiren politika değişiklikleriyle dolu olacak. Yani FED’in esas etkisi önümüzdeki iki yılı kapsayacak.

AVRUPA’DA ASIL TEHLİKE DEFLASYON

TABİİ bir de Avrupa Merkez Bankasının da para politikası değişiklikleri gündeme gelecek. Avrupa yüzde 2 enflasyon hedefliyor. Ama gerçekleşen enflasyon çok daha düşük ve deflasyon tehlikesi var. Draghi faizleri daha uzun süre düşük tutacağını ısrarla belirtti ama, enflasyon Almanya’da yüzde 1.2 ama Kıbrıs’ta da aralık ayında yüzde eksi 2.3 oranına düştü. İspanya yüzde 0.3, İtalya da yüzde 0.2 enflasyonla deflasyona çok yakınlar.

İNGİLTERE'Yİ DARALMA BEKLİYOR

Kaldı ki ABD bonoları geri satarak likiditeyi daraltmada kolaylık yaşayacak. Ama Avrupa Merkez Bankası, krizin tavan yaptığı dönemde bankalara çok uzun vadeli ve ucuz likidite vermişti. AMB Başkanı Draghi ise bankalara verdiği kredileri geri çağırmak zorunda. Üstelik hem geç başlayacak, hem de likidite daraltma operasyonunda zorlanacak. Yani bizi birkaç yıllık bir daralma süreci, hem ABD, hem de Avrupa ve İngiltere’de bekliyor. Bu nedenle şu içerideki kavgamızı bir an önce bitirsek ve kemer sıkmaya başlasak iyi olur.

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi