• $13,6234
  • €15,1761
  • 785.639
  • 2017.81
27 Temmuz 2014 Pazar

Döviz kurunun enflasyona etkisi güçlü

Ülkemizin birçok önemli ekonomik problemlerinden biri enflasyondur. Dünyada, genelde tüm gelişen ülkelerde enflasyon, gelişmişlerden oldukça yüksektir. Gelişen ülkelerde enflasyonun en önemli belirleyicisi ise genellikle döviz kurlarıdır.

Aşağıdaki ilk grafik ülkemizde de tüketici enflasyonunun en önemli belirleyicilerinden birinin döviz kurları olduğunu açıkça göstermektedir. Türkiye 2013 yılı ortasında ABD Merkez Bankası FED’in politika değişikliği sonrası kur hareketliliği yaşamış TL yüzde 10 civarında değer kaybetmişti. 2013 Aralık ayında da iç gelişmeler nedeni ile TL toplam yüzde 30 civarında değer kaybına uğramıştır. TL değer kaybı ithalat fiyatları üzerinden iç tüketici fiyatlarına atlamaktadır. Grafikte TL cinsinden ithalat fiyatları ile dolar cinsinden ithalat fiyatları görülüyor. TL cinsinden ithalat fiyatlarının kur nedeniyle enflasyona nasıl aksettiği açıkça görülmekte. Dolar cinsinden ithalat fiyatları son dönemde yatay gitmiş, ama TL cinsinden ithalat fiyatları ise özellikle 2014 yılında enflasyonu körüklemiştir.İkinci grafikte ise döviz kurunun ithalat fiyatları üzerinden yıllık tüketici enflasyonuna yüzde puan olarak etkisinin her kur hareketi döneminde iç enflasyonu artıran en önemli faktör olduğu açıkça görülmektedir.
Kur hareketi ister iç siyasi olaylar, ister iç ekonomik olaylar ve de ister dış jeopolitik riskler nedeniyle gerçekleşsin, ithalat fiyatlarından tüketici fiyatlarına geçişlilik derhal ortaya çıkmaktadır. 2013-2014 sürecinde de enflasyonun yükselişi bu şekilde gerçekleşmiştir. TL’nin değer kaybı bir ölçüde ihracatı artırır ama, enflasyondaki ve ithal fiyatlarındaki artış tüketici fiyatlarını artırarak tüm vatandaşları fakirleştirmiş olur. Bu etki ülkemizde sık sık görülmektedir, grafik durumu 2004 ile Haziran 2014 arası verileri ile son derece açık sergilemektedir.
Grafikte döviz kuru sepeti değerleri ile yıllık tüketici enflasyonunun ilişkisinin sık sık tekrarlayan ve güçlü bir etki olduğu görülüyor.
İktisatçı gözü ile bakıldığında, ihracatı artırmanın ve cari denge açığının düşürülmesinin esas yolu, uzun vadede verimlilik artışı ve teknolojik hamle olmalıdır.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları