• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
11 Temmuz 2017 Salı

Donald Trump’ın G-20 konuşmaları alarm verici!

Aşağıdaki yazı hem Harvard Üniversitesi Charles.W.Elliot Profesörü ve de eski ABD Maliye Bakanı olan Lawrence Summers tarafından yazıldı ve de 10 Temmuz günü Financial Times gazetesinde yayımlandı. Biz de kısaltarak gazetemize aktarıyoruz.

G-20 zirvesine katılanlar toplantının sonunda hep ortak sonuç özeti yayınlar ama, bu sefer sonuç özeti Donald Trump seçildiğinden bu yana global çapta anlaşmazlık olduğunu açıkça gösteriyor. Toplantıya katılanlar Trump’ın ABD’nin güvenliğine en kötü tehdit olduğunu söylüyorlar. Halbuki İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ABD’nin temel tezi sulh, ortak güvenlik, zenginleşme, rekabete rağmen beraberlik gibi ilkeler içeriyordu. Ama Trump “global” ve “ilkeler” kelimelerini unutmuş.

Trump henüz bir ekonomik sorun veya henüz bir uluslararası ekonomik kriz dönemi pek yaşamamıştı, Trump bugüne kadar kriz ortamında bir askeri karar verme durumuna gelmemişti. Ama negatif davranışı şaşırtıcı!

Başkan Trump Rusya Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeden iki saat kadar evvel, ABD istihbarat ekiplerinin Rusyanın ABD seçimine müdahale ettiği tezini reddetmiş, ve aslında saçma bir giriş yaparak G-20’de yapılması gereken en önemli tartışmanın Hillary Clinton’un kampanya menajerinin Trump’ın yaklaşımı konusunda yanlış tezler ortaya atması olduğunu vurgulamıştı. Acaba bu sözler 20 ülkeyi nasıl etkiliyordu?

Büyük zirve toplantılarında önceden belirlenmiş temel konulardan de uzaklaşılmaz. Kaldı ki bir ülke başkanı toplantıdan ayrılıp, yerini bir çocuğuna bırakmaz. G 20 toplantısında Trump ayrılıp yerini kızı İvanka’ya bırakmış! Ivanka’nın ABD sisteminde resmi siyasi rolü ne? Ivanka ne bakan ne de konuların uzmanı!

Trump toplantı öncesi Polonyada yaptığı konuşmada günümüzün en önemli sorununun Batı’nın ayakta kalma arzusunun olup olmadığıdır dedi.Halbuki insanlığın daha küçük bir yüzdesi Batı’da yaşamakta. Batı'nın geri kalan çokluğa önem vermemesi büyük bir siyaset ve siyasetçi hatası.

Eğer piyasada herhangi bir şirketin Genel Müdürü Trump kadar şaşkın olsa idi, şimdiye kadar çoktan görevden alınmıştı. Demokratik olarak seçilen yöneticilerin davranışının farklı olması gerekir. Bugüne kadar geçen aylar göze alındığında ilerideki dönemde daha kötü neler olacağı korkutucu.

Başkan Trump’ın kabinesindeki kişiler ve de parlamentodaki adamları unutmamalılar ki, ettikleri yemin Başkan'ı korumak ile ilgili değildi, yeminleri anayasayı korumak için etmişlerdi!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi