• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
12 Mart 2018 Pazartesi

Donald Trump ve Kim Jong-Un ne iştir?

ABD ile Kuzey Kore arasında çok uzun zamandan beri anlaşamama vardı. ABD Başkanı Donald Trump kocaman bir adam, tam 71 yaşında! Karşısındaki Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ise 1983 yılında doğmuştu, yani 35 yaşında, Trump’ın çocuğu kadar yaşta! Aşağıda Trump ile Kuzey Kore’li Kim’i karşılaştırmanızı sağlayacak bazı verileri aktarıyoruz!

Trump’ın ailesi enteresandı. Donald Trump 1946 New York doğumlu. Ailesi iki kuşak önce Almanya’dan göç etmişler, ama sorulduğunda, nedense İsveç göçmeni olduklarını söyleyip durmuşlar. Trump’ın babası Fred Trump, inşaat ve emlak işlerinle uğraşıyordu. Trump da ayni işlere girdi ve çok zengin oldular. 3 milyar dolar servetim var diyor ama Forbes 10 milyar dolar serveti olduğunu ve dünyanın en zengin 400 kişisinin arasında olduğunu vurguluyor. Trump 1960’lı yıllarda gittiği liseyi bitiremedi. Çakınca, liseden çıkıp askeri okula gitmek zorunda kaldı. Sonra da Pennsylvania’da bir okulda işletme okudu ve sonra da babasının yanına girdi. 1999 yılında ise babası aşırı alkol kullandığı için vefat etti. Trump bu nedenle sigara ve alkol kullanmazmış. Trump ise üç defa evlendi. 1977 yılında ilk evlilikte Çek bir manken olan eş Ivenka Zelnicovana’dan üç çocuk yapmış, 1990 yılında da boşanmış. 1993 yılında televizyoncu Maria Maples ile evlenmiş, bir kızı olmuş ve 1996 yılında ayrılmış. 2005 yılında ise Slovenya doğumlu model Melania ile evlendi, 2006 yılında da bir oğlu oldu. Yani toplam beş çocuğu var! Trump dışarıdan vizesiz pasaportsuz gelen göçmenleri hiç sevmez ama üçüncü eş çulsuz gelmiş ve ABD’de kalabilmek için acilen onunla evlenmişti.

Kim Jong Un adlı Kuzey Koreli genç diktatörün ailesi ise, 1948 yılında Kuzey Kore’nin başına geçti, ama gerçekte Batı medyasının komik olarak göstermeye çalıştığı şişko ve uzun saçlı Kim, hiç de komik değil. Üstelik çok da enteresan bir kişilik. 1983 yılında doğmuş ve kardeşleri ile beraber İsviçre’de okuyor, 2000 yılında ise Pyongyang’da askeri okula gidiyor ve de asker olup, sonunda Ordu’da General oluyor. Babası ve de akrabaları Kim Jong İl ölünce de, akrabalarını önemsemeyip,20 yaşında kuvveti eline almak istiyor. Yarım Kardeşi Kim Jong Nam, Malezya Kuala Lumpur havaalanında zehirlenerek öldürülüyor (Kim öldürüyor acaba ?) Kuzey Kore vatandaşlarının dışarıya kaçmaması için de Çin hududunu kapatıyor, ülke bir hapishane oluyor. Ama Başkan Kim vatandaşları ile hep onları çok seviyormuş gibi konuşuyor. Çekilen resimleri hep gülücüklü. Babası Kim Jong-Un ise hep nükleer silahların peşinde imiş. Geçen yıl ise ülkenin tüm planlanan nükleer silahları üretilmiş: tam 60 tane kadar! Bu gelişmelerden sonra Başkan Kim dünyaya açılma kararı veriyor ve dış âleme hep güçlü ve güvenli gibi çıkıyor. Her yanaşan kişiye de, nükleer silahlarımızı ürettik diyor. Lider Kim o kadar kendine güvenli ki, Olimpiyat için bir araya geldiklerinde Bay Kim, iki Kore arasındaki huduttaki boş alanda, Güney Kore Başkanı Moon Jae-in bulunduğu hududun güneydeki alanında zirve konuşması yapıyor. Kış Olimpiyatı'nı gündeme alarak da hep sulh ve harmoni konuşuyor. Spikerleri de ayni şeyleri konuşmaya zorluyor. Batılılar bakınca da Kore’nin imajı için iyi diyorlar. Suh Bo-hyuk adlı Seul Üniversitesi akademisyeni, uluslararası kişilerle konuşurken de, Kuzey Kore’yi ve de liderini, “normal bir ülkeyi yönetiyorlar” diye vurguluyor!

Mayıs ayını heyecanla bekliyorum, çünkü Trump ile Kim bir araya gelecekler!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?