• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
24 Mayıs 2014 Cumartesi

Çin ve Rusya gazla ‘tango‘ yapmaya başlayacaklar

Çin ve Rusya iki gün evvel 30 yıllığına doğalgaz alım satım anlaşması yaptılar. Kötümserseniz bu Ukrayna konusunda Rusya’nın ilerdeki kötü niyetinin işaretidir diyebilirsiniz. Daha iyimser bir görüş ile de 10 yıldır süren bir anlaşma süreci, tesadüfen yanlış zamanda sonuçlandı da denilebilir.
Financial Times şöyle bir yorum getirmiş. Diplomatlara göre ABD, Rusya ve Çin her zaman bir stratejik üçgen oluştururmuş. Bu üçlüden ikisi zaman zaman anlaşıp üçüncüyü dışlarlarmış. 1972 yılında Başkan Nixon “Çin’e açılmış” ve Sovyetler Birliği yalnız kalmış. Bugün ise üçlüden ABD dışlanıyor gibi.

Epey zamana ihtiyaçları var

Rusya Çin anlaşması 400 milyar dolar değerinde ama içeriği de pek belli olmayan bir anlaşma. Putin ile Xi Jinping arasındaki anlaşmanın bazı detayları gizli. Xi bu anlaşma ile gaz gereksinmesi giderek artan ülkesine yeni gaz kaynağı bulmuş olacak. Putin ise ABD ve Avrupa’nın Kremlin’i izole etme çabasına engel olmuş oluyor denebilir. Ancak bu anlaşma Putin için bir zafer de olmayabilir. Nasıl Avrupa ABD gazı alabilir ama bunu altyapı olamadığı için ancak birkaç yıl sonra gerçekleştirebilir ise, Rusya ile Çin de bir üretim ve pipeline hattı düzeni gerçekleştirmek için epey zaman harcamak zorundalar.
Bu anlaşma çerçevesinde Rusya’nın Çin’e satabileceği gaz şu anda Avrupa’ya sattığı gazın sadece yüzde 25 kadarı olacak. Bu da Rus devi Gazprom’un mali durumunu sarsabilir. Çünkü Putin biraz daha agresif olursa Avrupa ABD gazına dönebilir. Kötü gelişmeler olursa her şeye rağmen Çin hızlı büyüyen bir ülke olarak kalır ama Rusya yeni bir resesyona girme riskinde, zaten bu yıl da pek büyüyemeyecek durumda.
Rusya bu anlaşma çerçevesinde 2018 yılında başlayarak Çin’e 30 yıl boyunca yılda en az 38 milyar kübik metre gaz satacak. Ama fiyat henüz bilinmiyor, fakat kabaca 380 dolar veya Gazprom’un Avrupa’ya sattığı fiyatın biraz altında bir fiyatla teslimat yapılacak gibi. Fakat gaz fiyatı petrol fiyatının altına düşerse de anlaşmaya göre gaz fiyatı petrole yakınlaştırılacak.
Rusya bu anlaşma çerçevesinde kendi topraklarında 55 milyar dolarlık altyapı ve tesis inşaatı yapacak. Çin de projenin altyapısı için Rusya’ya ucuz finansman sağlayacak. Çin de kendi tarafındaki altyapıyı gerçekleştirecek.

Gaz fiyatını aşağıya çekebilir

Rusya’nın doğalgazının Çin şirketlerinden CNPC veya PETROCHINA tarafından alınıp alınmayacağı da bilinmiyor. Çin epey zamandır kendi ülkesindeki gaz fiyatını global fiyatlara yakınlaştırmaya çalışıyor. Tabii Çin her zaman gaz şirketlerinin fiyatını düşürüp vatandaşa tüketicileri destekleme emri verebilir. PETROCHINA zaten şu anda da gaz ithalatından ziyan etmekte.
Diğer taraftan gaz dağıtım şirketleri Kunlun Enerji ve China Gaz adlı Çin dağıtım şirketleri de bu iş nedeniyle kâr etmeye başlayabilirler. Ama şu anda Çin devletinin de temel yaklaşımının detayları ve niyeti bilinmiyor.
Diğer taraftan daha yüksek maliyetle likit gaz (LNG ) üreten Endonezya ve Avustralya da bu anlaşma nedeniyle zarar da edebilirler. Bu nedenle de Çin-Rusya anlaşması global gaz fiyatını aşağıya doğru da itebilir. Neler olacağı daha pek tahmin edilemiyor!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?