• $9,7314
  • €11,3799
  • 562.409
  • 1479.93
24 Şubat 2018 Cumartesi

Çin üretim savaşında Amerika’yı sıkıştırıyor

Son birkaç yılda, hele Trump ABD’nin başkanı olduktan sonra, ABD bugüne kadar pek yapmadığı bazı şeyleri yapmaya başladı. Ama zaten bugünkü ABD artık eski ABD de pek değil. Dünya değişiyor, her konuda rekabet gündeme geliyor. ABD de birçok yabancı kuruluşu itip katmaktan hoşlanıyor ama rakipler de çoğaldı.

Tabii hâlâ çok iyi üniversiteler ABD’de olabilir. Hatta ABD en güçlü askeri kuvvete de sahip olabilir. ABD şirketleri, dünyanın en iyileri de olabilir. Teknolojiye katkı da hâlâ ABD’de önemli şekilde ön plana çıkarılmaya devam ediliyor diyenler de vardır.

Ama mesela ihracat konusunda en iyi duruma hızla Çin geliyor gibi. 2030’da Çin en rekabetçi ülke olabilir diye düşünenler oldukça çok. Birçok Çin şirketi Silicon Vadisi’nde yatırım yapmaya çoktan başladı. Aslında bir Anglo Saxon dergisi olan The Economist de çoktan böyle düşünmeye başladı, yazıp duruyor da!

Çin’in liderleri de aslında ABD’de yatırım yapmayı çok seviyor. Sonuçta Ali Baba ve Tencent ile, Alphabet ve Facebook gibi şirketler oldukça benzer hale geldiler.

Çin’in satışları birçok konuda ABD’nin iki misli seviyesinde zaten. İlginçtir, zaten artık Amerikalılar da Çin’de kalıp orada iş kurmaya başladılar.

Piyasadaki payı geçiyor

Ama Çin 2030’da herkesi geçerse şaşırmamak gerekli. Batılılar hâlâ Çin’in önünde olduklarını düşünüyor ve hızla işlerini ve yaklaşımlarını da değiştiriyorlar gibi. Araştırmacılara göre, Çin teknolojide bugün ABD’nin yüzde 40 kadarı düzeyinde. Yani hâlâ geriden geliyor. Ama piyasadaki ticari işlerde Çin 2012’de yüzde 15 paya sahipti. Şimdi artık üçle çarpıp hesap yaparak değerlendirmek gerekiyor. Mesela internet ve e-commerce gibi konularda Çin yüzde 53 oranla ABD’yi geçiyormuş.

Çin’in artificial intellicence uzmanları ABD’nin yüzde 6 kadarıymış ama şimdi yüzde 16 düzeyine çıkmaktaymış. Hâlâ en iyi beyinler ABD’de olabilir ama Çin’in en iyi kafaları ABD’nin oranının yüzde 16’sı kadar olmuş ve oran da hızla artıyor.

Şu anda konuşulduğu ve tartışıldığı zaman ve aynı zamanda The Economist dergisi de katkı yaptığında, Çin’in yakın zamanda birçok konuda ABD’yi yakalayacağı ve de geçeceği düşünülüyor.

Eskiden birçok Batılı alıcı bulabilmek için dış ülkelere giderek satış yapmaya çalışırdı. Sonra bir ara Silicon Vadisi ön plana geçti. Ama şimdi sanıyorum ki, ABD üreticilerinin ülkelerinden çıkıp biraz Asya tarafına gelmeleri gerekiyor, yoksa piyasa kaybedecekler!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı