• $8,4407
  • €10,2104
  • 493.157
  • 1441.33
20 Mart 2018 Salı

Çin, ABD eğitimli merkez bankacıyı başa getiriyor!

Çin Parlamentosu ABD’de eğitilmiş ekonomist Yi Gang’ı Çin Merkez Bankası'nın yeni başkanı olarak atayacak. Beijing politikalarda süreklilik sağlamak için ABD eğitimli bir finansal sistem yöneticisini seçmekte.

Bay Yi Gang zaten 2008 yılından bu yana Çin Merkez Bankası'nın Yöneticisi Xhou Xiao-chuan’ın başyardımcısı olarak görev yapmıştı. Başkan Zhou da zaten bu yılın sonunda, 15 yıldır yaptığı başkanlıktan emekli olacağını açıklamıştı.

Geçmişte nerede ise on yıldır yüksek dozda kredi vererek büyüme sağlayan Çin, zaten Başkan Xi Jinping tarafından, farklı politika yaklaşımına geçmek, yani büyümeyi rastgele kredi vermek yerine, risk kontrolü ve de büyüme kalitesi gibi faktörlere dikkat edilmesini talep ediyordu.

Çin Merkez Bankası ve de diğer bankacılık regülatörleri geçen yıldan başlayarak yaptıkları girişimlerle, plansız ve kontrolsuz kredi vererek borcu büyütmek ve de bankacılık sisteminde riskli davranılması gibi yaklaşımları artık devam ettirmeyecekler.

Bay Yi’nin işbaşına geleceği ilk olarak Wall Street tarafından gündeme getirildi. Bay Yi Çin’de döviz kurunu liberalleştirmek ve de sermaye piyasasında ve özellikle bono piyasasında yabancı sermaye yatırımını artışı sağlamak gibi girişimler peşinde.

AKADEMİK ÇEVRELERDE ÜNLÜ

Ve geçtiğimiz günlerde Çin para politikası experleri ortamında, Merkez Bankası’na bankacılık regülasyonu konusunda daha çok yetki verildiği de gündeme getirildi.

Çin uzmanları, Bay Yi Gang’ın para politikası konusunda akademik çevrelerde ve de politikacılar arasında, ülke içinde ve de dışında çok tanınan bir eksper olduğunu vurguluyorlar. Cornell Üniversitesi Ekonomi Profesörü Eswar Prasad, daha evvel de IMF’in Çin konusunda uzmanı idi ve diyor ki, Bay Yi’nin atanması önemli katkılar yapacak.

Bay Yi ilk üniversite eğitimini 1980 yılında Peking Üniversitesi'nden almış, sonra da Minnesota’daki Hamlin Üniversitesinde de eğitimini kuvvetlendirmiş, sonra da İllinoid’te ekonomi doktorasını tamamlamış ve de Indiana Üniversitesinde asli hocalık yapmış.

Bay Yi Çin’de Merkez Bankası'nın hükümet ve de Komünist Partiden bağımsız olamadığı için Politbüro üyesi Liu He’nin emrinde çalışacak.

Bay Yi 2009 -2016 arasında Çin Merkez Bankası'nın bağımsız bir birimi olan döviz kuru ofisinde de çalışmıştı.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor