• $9,3204
  • €10,832
  • 530.664
  • 1416.29
15 Mayıs 2015 Cuma

Cari açık martta yükseldi

Mart ayına ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Geçen yılın aynı ayında 3,4 milyar dolar olan cari açık 1,6 milyar dolar (yüzde 46) artarak yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı. Hareketli on iki aylık toplamda ocak ayında 44 milyar doların altına inen yıllık cari açık mart ayı itibarıyla yeniden 45,5 milyar dolara yükseldi. Beklentileri epey aşan bu artış uzun süredir cari açıkta görülen en yüksek hacimli artış.

Açığın artmasında ihracatta mart ayında görülen keskin düşüş büyük rol oynadı. Ödemeler dengesi verilerine göre yıllık bazda yüzde 5,5 oranında azalarak 18,1 milyar dolara gerileyen ithalata rağmen ihracat yüzde 16,2 oranında azalarak 13,2 milyar dolara geriledi. Bu da dış ticaret açığını geçen yılki 3,4 milyar dolar seviyesinden 4,9 milyar dolar seviyesine yükseltti.

Finansman tarafına baktığımızda ise, mart ayındaki problemin sermaye hareketleri tarafında da derinleştiğini görüyoruz. Finans hesabı mart ayında toplam 1,7 milyar dolar açık vermiş. Yani cari açığın finansmanı için beklenilen sermaye hareketlerinde net çıkış yaşanmış. En büyük çıkış da kısa vadeli (sıcak para denilen) portföy yatırımlarında. Portföy yatırımlarında net 2,9 milyar dolar çıkış yaşanırken, doğrudan yatırımlardan gelen net 280 milyon dolarlık girişler ve bankacılık sektörünün 1,2 milyar dolarlık net borçlanması (mevduat hareketleri dâhil) tabloyu artıya çevirmeye yetmemiş. Önceki aylarda yüklü girişlerin yaşandığı net hata ve noksan sadece 91 milyon dolar artıda. Böylece rezervlerden finanse edilmesi gereken döviz açığı 6,6 milyar dolara yükselmiş.
Cari açıkta TL’nin değer kaybetmesi ve enerji ithalatının maliyetinin düşmesi nedeniyle iyileşme bekleniyor. İlk üç aylık toplam verilere baktığımızda, ocak ayındaki azalma sayesinde cari dengenin geçen yıla göre yaklaşık 1 milyar dolar azaldığını görüyoruz. Ancak hem şubat ve mart aylarında cari açığın artmaya başlaması, hem de ilk üç aydaki toplam 10,9 milyar dolarlık açığa karşılık finansmanın sadece 3,4 milyar dolarda kalması endişe verici. Finansman tarafında özellikle doğrudan yatırımların geçen yıla göre daha kötü performans göstermesi arzulanan bir durum değil. Yılın kalan üç çeyreğinde yatırım ortamının iyileşmesi ve doğrudan yatırım akışının yeniden artışa geçmesi artan cari açık karşısında en güvenli hareket olacaktır.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İnsanlar her yıl 4,5 trilyon sigara  izmaritini doğaya atıyor. B

Trilyonlarca sigara izmariti nereye gidiyor?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar