• $16,7029
  • €17,5485
  • 971.669
  • 2405.36
13 Nisan 2016 Çarşamba

Cari açık 30 milyar dolara indi!

Ödemeler dengesi verilerine göre şubat ayında cari açık beklentilerin epey altında, 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Beklentiler 2,5 milyar dolar civarında bir açıktı. Geçen yılın aynı ayında cari açık 3,3 milyar dolar olmuştu. Bu azalmayla da yıllık (on iki aylık birikimli) cari açık 30,5 milyar dolara indi. Bu rakam iki sene önce, 2013’ün sonunda 63,6 milyar dolar seviyesinde idi. GSYH oranı olarak da cari açık yüzde 4,5’un altında gibi. Cari açığın son iki yılda düşüşünün gerisindeki en önemli faktör gerileyen petrol, enerji ve emtia fiyatları. Aşağıdaki grafikte ham petrol ithalatı miktarı (milyon ton olarak) ve bunun maliyeti var.

Grafikte de görüldüğü üzere, ham petrol ithalatında uzun zaman sonra yeniden 24 milyon tonun üzerine çıktık. Fiyatlarda görülen düşüş nedeniyle talepteki ve toplam tüketim miktarındaki artış gayet normal. Bu düzelme trendinin en azından yaz aylarına kadar aynı tempoda devam etmesi bekleniyor.
Diğer yandan gerek turizm sektöründe görülen problemler, gerekse Rusya ile oluşan siyasi gerilim neticesi ihracatın olumsuz etkilenmesi cari açık üzerinde fazla etkili olmamış gibi duruyor. Şubat ayında geçen yıl net 723 milyon dolar olan hizmet gelirleri, bu yılın aynı ayında 495 milyon dolara gerilemiş. Ancak toplam ticaret dengesiyle karşılaştırıldığında bu rakamlar çok ciddi etkisi olacak boyutta değil.
Finansman tarafına baktığımızda ise geçen yılın ilk iki ayında toplam 4,8 milyar dolar olan net finansman girişi bu yılın aynı döneminde 2,9 milyar dolara düşmüş. Hatta şubat ayında net olarak 447 milyon dolarlık finansman çıkışı olduğunu görüyoruz. Bu çıkış da büyük oranda banka ve özel kesimin borç geri ödemelerinden kaynaklanmış. Doğrudan yatırımlarda 140 milyon dolarlık küçük bir giriş olurken portföy yatırımlarında da net 1,1 milyar dolarlık giriş var. Şubat ayında 1,8 milyar dolarlık cari açığa ek olarak finansmanda görülen 0,4 milyar dolarlık açık nedeniyle toplam finansman ihtiyacı 2,2 milyar dolara yükselmiş. Bu finansman da net hata ve noksan kaleminden gelen 2,9 milyar dolarlık sağlanmış. Sonuçta da geçen yılın şubat ayında 1,1 milyar dolar azalan rezervler bu yılın aynı ayında 0,6 milyar
dolar artmış.

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)