• $8,2751
  • €9,999
  • 482.803
  • 1427.73
12 Kasım 2015 Perşembe

Büyümeyi Çin ve gelişenler yavaşlatıyor

OECD Paris’te kurulu ve çoklukla gelişmiş 34 ülkeden oluşan bir kuruluş ve yılda iki defa kendi global ekonomi istatistiklerini, Economic Outlook adlı raporunda yayımlar.

OECD son raporunda dünya ticaretinde özellikle 2012 ve 2013 yıllarında gelişen ülkelerde, ama sonra da Çin’de gerçekleşen değişikliklerle, global ekonomiyi aşağıya çeken ve büyümesini yavaşlatan dış ticaret kökenli riskler oluştuğunu vurguladı.
OECD tahminlerine göre global ekonomi bu yıl yani 2015’te yüzde 2.9 ve 2016 yılında da yüzde 3.3 oranında büyüyecek. Her iki sayı da daha önceki tahminlerden daha düşük. Böylece, ekim ayında IMF’in global ekonominin kriz yılından bu yana en düşük büyümesini yaşayacağı tespitinden birkaç hafta sonra sonra, şimdi de OECD benzer bir teşhisi vurgulamakta.
Geçtiğimiz yaz aylarında Çin’de meydana gelen değişikliklerin yarattığı riskler, hem İngiltere hem de ABD Merkez Bankalarını faiz artışlarını başlatmamaya mecbur bırakmıştı. Şimdi İngiltere Merkez Bankası faiz artışını uzun süre gerçekleştirmeyeceği kararını açıklarken, ABD Merkez Bankası FED ise son verilerinin ışığında aralık ayında faiz artışı yapabileceğini gündeme getirmişti. OECD durumu, bu yılki büyüme olanakları oldukça endişe verici diyerek özetlemiş bulunuyor.

Yine de Çin yüzde 6.8 büyür

OECD büyümenin arzu edilmeyen şekilde yavaşlamasının arkasında azalan global dış ticaret durumunun bulunduğuna kuvvetle işaret ediyor. OECD dış ticaretin bu yıl iyice düşük gerçekleşeceğini, sadece yüzde 2.2 artış yaşanacağını hesaplamış bulunuyor. Halbuki global ticaret 2014 yılında yüzde 3.4 artış sergilemişti. Bu oran daha önceki yıllarda ise 2014 verisinden de çok daha fazla olarak tespit edilmişti.
Geçmiş veriler incelendiğinde, dış ticaretin kuvvetlice azaldığı dönemlerde büyüme de azalmakta. Bu yıl ise dış ticaret ve büyümenin azalmasına başta Çin olmak üzere gelişen ülkelerin neden olduğu da görülüyor.
OECD’ye göre bu yıl temel neden Çin’in ihracattan iç tüketime dönerek yatırımlarını ihracata dönük değil, iç tüketime dönük alanlarda yapmasının yavaşlamanın temel nedeni olduğunu vurguluyor. Çin’in diğer ülkelerden aldığı ithalatın 2014 ve 2015 yıllarında daralmasının ise global büyümenin üçte bir daralmasını yarattığını açıkça ifade ediyor. Bu duruma rağmen Çin’in gene de 2015 yılında yüzde 7 olmasa da, yüzde 6.8 oranında büyüyeceği de düşünülüyor. 2016 yılında ise Çin’in büyümesinin yüzde 6.5 düzeyine ineceği de vurgulanıyor. Çin’in yavaşlamasının diğer Asya ülkelerini de önemli derece etkilediği de görülmekte.

Hangi tahminler yapılıyor?

Euro bölgesi ise 2015 yılında yüzde 1.5 ve 2016 yılında yüzde 1.8 büyür tahmini de yapılmakta. Bu sayılar da önceki tahminlerden az da olsa düşük. Almanya tahminleri önceki tahminlerden küçük, İtalya tahminleri ise yüksek. İngiltere için ise hem 2015, hem de 2016 yıllarında yüzde 2.4 büyüme tahmini var. ABD ekonomisi için ise 2015 yılı faiz artışının zamanlamasına bağlı deniyor ama 2015 yılında yüzde 2.5 büyümeye yaklaşabileceği tahmin ediliyor. 2016 yılı için yüzde 2.5 büyüme tahmini daha kuvvetli.
OECD teknik açıdan para politikasının normalizasyonu uygulamalarında da çok dikkatli olunması gerek tahminini de yapmış.

<p>Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un  aksam.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Serkan Fıçıcı'nın konuğu o

Milli Eğitim Bakanı Akşam TV'de... Serkan Fıçıcı'nın soruları yanıtladı

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı