• $15,5469
  • €16,2266
  • 907.405
  • 2390.79
13 Aralık 2011 Salı

Büyüme dördüncü çeyrekte de artar mı?

Ekim ayında dikkat çeken en önemli gelişme Sanayi Üretim Endeksi (SÜE)'nin Eylül ayına göre yüzde 4,4 artması olmuş  ve geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artan SÜE 'Büyüme yeniden hızlanıyor mu?' sorusunu gündeme getirmişti. Bahçeşehir Ü.A. Merkezi betam'dan Dr. Z.İmamoğlu ve B.Soybilgen'in 9.12.2011'de yayınladıkları 'betam' araştırmasındaki tahminlerine göre dördüncü çeyrekte büyüme sınırlı boyutta hız kazanacak ve GSYH üçüncü çeyreğe göre yüzde 0,8 büyüyecek gözüküyordu.
Geçen yılın dördüncü çeyreğine göre büyüme oranı tahmini ise yüzde 4,5 idi.  2011 yılı için yıllık büyüme oranı tahmini ise yüzde 7,6 hesaplanmıştı.  
Bu arada dün 2011 yılı üçüncü çeyrek büyüme verileri de ilan edildi. Yıllık büyüme 8.2 oldu (üçüncü çeyrekten üçüncü çeyreğe). 2011 yılı üçüncü çeyreği büyümesi ise 1.7 olarak gerçekleşti. Betam'ın üçüncü çeyrek kendi mevsimlik düzeltmesi  sonrası büyüme sayısı 0.6 olarak tahmin edilmişti. Betam alt kalemleri mevsimsel arındırdığında 3. çeyrek büyümesi 0.9 çıkıyor! Bu hızlanma cari denge tahminini de GSYH'nın hızlanması nedeniyle oran olarak  üçüncü çeyrekte 10.1'den 9.8'e, dördüncü çeyrekte de cari denge oranı olarak %10.6 tahmininden 10.1 tahminine indirecek.
Ekonomi genelinde 2011 yılının başından itibaren yavaşlama görülmekteydi. 2010 son çeyreğinde yüzde 3,6 olan çeyrekten çeyreğe büyüme 2011 ilk çeyreğinde yüzde 1,7'ye, ikinci çeyrekte de yüzde 1,3'e düştü. Betam'ın tahminine göre üçüncü çeyrekte yüzde 0,6'ya gerileyecekti (yukarıda belirtildi 0.9 oldu) .
Ancak ekim ayında SÜE'deki büyük artış büyümenin tekrar hızlanması  ihtimalini doğurdu. Ekim ayında SÜE en yüksek seviyesini gördü. Bu artışın arkasında ağırlıklı olarak ihracat pazarına çalışan sektörlerde artışlar var.

Tüketimde canlanma!
Dördüncü çeyrekle  tüketim harcamaları üçüncü çeyreğe göre  daha canlı. Ekimde tüketim malı ithalatı yüzde 0,7 düştü, ama  hem dayanıklı, hem de dayanıksız tüketim malı imalatı sırasıyla yüzde 2,5 ve 2,5 arttı. Binek otomobili üretimi de yüzde 5,2 arttı. Bu artışların bir kısmı ihracattaki canlanmadan kaynaklanıyor. Verilere bakarak tüketimde yüksek bir artış beklenmemeli ama tüketim üçüncü çeyreğe kıyasla artacak.
Sanayi Üretim Endeksi yeni zirvesinde
Sanayi üretiminde mevsimsellikten arındırılmış endeks 131 puanla 2005'ten beri en yüksek seviyesine çıktı. Yatırım malı imalatındaki artış yükselişte önemli rol oynarken, ekim ayında yatırım malı imalatı yüzde 6,1 arttı. Kapasite Kullanım Oranı ekim ve kasımda sırasıyla yüzde 0,3 ve 0,4 arttı. Reel kesim güven endeksi de kasım ayında yüzde 2,9'a  yükseldi. Üretim artarken dışarıdan üretim amaçlı ithal edilen ara malı miktarı ekimoe yüzde 4,8 azaldı. Yatırım malı ithalatı da yüzde 8,4 düştü. Ama yatırımlarda dördüncü çeyrekte bir canlanma olabileceği de düşünülüyor.

İhracatta artış devam ediyor
EKİM ayında ihracat yüzde 5,5 artarken, ithalat yüzde 3,7 azaldı. Eylül ayında ihracat yüzde 12,4 düşmüştü,  hükümetin yeni ÖTV tedbirlerini ve tüketici güven endeksindeki bozulmaya da bakarsak ithalatta azalmanın devam etmesini beklenebilir. Ekim ayında ihracattaki artış ile cari açıkta Eylül'e göre 1-2 milyar seviyesinde düşüş olması mümkün. 2010 son çeyreğinden beri çeyrek başına 1,4 yüzde puan artan cari açık oranı, üçüncü çeyrekte 0,9 yüzde puan arttı. Dördüncü çeyrekte de cari açığın 0,5 puan artmasını bekleniyor. Ancak dördüncü çeyrekte ithalatın düşmeye devam etmesi ve yukarıda belirtildiği gibi büyümenin artması, bu oranı daha aşağıya çekebilir.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı