• $16,7063
  • €17,5112
  • 973.509
  • 2405.36
19 Nisan 2016 Salı

Bu haftaya da yine problemlerle girildi!

Pazartesi günü ekonomi yazısı yazmak oldukça zordur, çünkü hafta sonunda ilan edilen yeni veri veya olay pek yoktur. Ancak bu hafta sonu oldukça ilginç bir hafta sonu idi.

Bugünlerde Çin’de neler olduğu ve petrol piyasasında neler olabileceği veya olduğu bu dönemde global boyutta olacak gelişmeleri önceden sinyalleyebiliyor.
Önce geçtiğimiz günlerde Çin’in 2016 yılı ilk çeyrek büyüme verisi yüzde 6.7 olarak, tahminlerden yüksek açıklandı. Bu durum derhal hafta sonunda Avusturya Doları’nın yüzde 4 kadar, Yeni Zelanda Doları’nın yüzde 1 kadar ve de Güney Kore Won’unun yüzde yarım kadar değerlenmesine yol açtı, Taiwan Doları da yukarı doğru hareket etti.
Daha sonra da Katar kenti Doha’da bu hafta petrol konusunda yapılan OPEC üyeleri toplantısında neler olduğu da, petrol fiyatlarını aşağıya indirdi. Petrol fiyatları son 13 yılın en düşük değerini zaten ocak ayında yakalamıştı. Biraz yükseldiği anda da İran ile S.Arabistan arasında anlaşma sağlanamayınca ve de İran yüksek dozda petrol satmaya kararlı olunca, petrol fiyatları aşağıya doğru döndü. Halbuki anlaşma olur ve petrol fiyatları toparlar diye düşünenler az sayıda değildi. Özetle OPEC’in petrol sektörünün üzerindeki etkisi sıfırlandığından petrol fiyatının ne olacağı piyasadaki olgulara bağlı.

Büyümede sınıfta kalıyorlar

Tabii bir de Brezilya sorunu var. Latin Amerika külliyen daralmakta. Brezilya kıtanın en büyük ve gelişmiş ülkesi olarak son birkaç yılda da hiç örnek olamıyor. 2015 büyümesi yüzde eksi 3.8 olan Brezilya için IMF’in, Brezilya 2016 yılında da eksi yüzde 3.8 daralacak tahmini var. Brezilya için 2017 yılında ise yüzde sıfır büyüme bekleniyor. Brezilya Başkanı Dilma Rousseff Parlamentonun alt kısmında yapılan oylamada kaybettikten sonra şimdi de Senato’da yargılanacak ve orada da suçlu bulunursa da Anayasa Mahkemesi kanalıyla görevden alınacak. Yerine geçecek olan yardımcısı Michael Temer de koalisiyon ortağı bir partinin üyesi ve kendisi de mahkemeler tarafından yargılanmakta.
Ama en kötü ekonomik durumda olan ise Venezüella. IMF tahminlerinde Venezüella 2016 yılında yüzde eksi 8.0 ile daralıyor. 2017 yılında da yüzde eksi 4.5 daralması bekleniyor. Sürekli para basan Maduro yönetimindeki ülke 2016 yılında IMF hesaplarına göre yüzde 481.5 enflasyon yaşadıktan sonra, basılan paraların faturasını 2017 yılında yüzde 1643 enflasyon olarak ödeyecek. 2016 işsizliği de yüzde 17.4 ve de 2017 işsizliği ise 20.7 olacak deniyor.
Arjantin’in de 2016 yılında eksi 1 daralması, Ekvador’un da yüzde eksi 4.5 2016 daralması da eklenirse, Güney Amerika’nın ekonomilerinin toplamının, 2015 yılında yüzde eksi 1.4 daralması ve 2016 yılında da yüzde 2 daralması gerçekleşecek deniyor.
Yani Latin Amerika büyük çapta hem siyaset hem de berbat ekonomi yönetimi kurbanı!

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Haziran 2022)