• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
21 Nisan 2016 Perşembe

Brexit’in faturası ne olur?

UK Hazine Bakanı George Osborne bugüne kadar yapılmış en detaylı ve resmi incelemeyi salı günü topluma açıkladı, ve Britanya’nın Euro Bölgesi’nden çıkması halinde gündeme gelecek ekonomik faturanın, yani Brexit’in maliyetinin büyüklüğünün değerlendirmesini kamu oyuna açıkça sundu.

Osborne ‘a göre araştırma raporu Euro Bölgesi’nden ayrılınması halinde, 2030 yılında, yani bundan 15 yıl sonra, UK ekonomisinin, eurodan ayrılmasa varacağı büyüklükten yüzde 6 kadar daha küçük olacak dedi.. Bu da her UK ailesinin her yıl 6107 dolar (veya 4300 sterlin ) daha az gelir ile yaşamak zorunda kalacağı sonucunu gündeme getiriyor.
Bristol’da konuşan Osborne kısaca, “Eğer Britanya Euro Bölgesi’nden çıkarsa kalıcı şekilde fakirleşmiş olacak!” dedi. Çünkü ülke daha az ticaret yapıyor olacak, daha az iş gerçekleşecek ve daha az yatırım olabilecekti. Bu nedenle aileler Euro Bölgesi’nden ayrılma sonucunda çok ağır bir fatura ödemiş olacaktı.
Ayrılma taraftarları ise raporu pek ciddiye almamayı seçtiler.
Başbakan David Cameron ise tekrar, 23 Haziran referandumunda vatandaşları Euro Bölgesi’nden ayrılmama yönünde oy kullanmaya davet etti. Kimse UK ayrılırsa ticaret anlaşmalarının ne yönde gelişeceği konusunda kesin bir değerlendirme pek yapamıyor. Ama ticaret gelişmelerinin ne yönde olacağı konusu ekonomik açıdan en önemli faktör olarak genel kabul görüyor.
ABD Başkanı Obama da Britanya’nın Euro Bölgesi’nde kalmasını destekliyor. Başta Londra Belediye Reisi Boris Johnson olmak üzere ayrılmak isteyenler de Cameron’un toplumu korkutmaya çalıştığını iddia ediyorlar.
Ama Britanya’nın ticaretinin yarısı Euro Bölgesi ile. Başkan Cameron Euro Bölgesi’nin 500 milyon kadar olan tüketicisinin Britanya için çok önemli olduğunun da altını çiziyor.
Hazine Bakanlığı’nın yaptırdığı araştırma iki farklı alternatifi de incelemiş. Birincisi Britanya Norveç tipi bir anlaşma yaparak “tek piyasayı” kullanma hakkını alabilir ve de insanların da serbest dolaşmasına izin verir ve de Euro Bölgesi bütçesine de her yıl bir ödeme yapmayı kabul edebilir. Ya da WTO yani Dünya Ticaret Organizasyonu kurallarına göre gümrük ödemeyi kabullenebilir. WTO kurallarına uyardı. Analiz Norveç tipi bir anlaşmanın WTO kurallarına uymaktan daha az zararlı olacağını gündeme getiriyor.
Ayrılma taraftarları ise UK ayrılırsa, Euro Bölgesi bütçesine ödeme yapmayacağından büyük tasarruf ortaya çıkabileceğini vurguluyorlar. Britanya şu anda euro sistemine ikinci büyük bütçe katkısını yapmakta. Euro Bölgesi’ne yılda 5.6 milyar Dolar bütçeye ödeniyor. Ama Britanya ayrılsa da tek piyasaya girebilmek için bütçeye ödeme yapmak zorunda kalacak.
Confederation of British Industry adlı özel kuruluş ise mart ayında yaptığı araştırmada ayrılma halinde 2030 yılında UK ekonomisinin yüzde 1.2 ile 3.5 arasında daha küçük olacağını hesaplamıştı.
Britanya 1970’li yıllarda Avrupa’nın hasta ülkesi şeklinde değerlendiriliyordu. Bugün ise yedi gelişmiş ülke grubunun en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldi.1999 yılından bu yana, bugün Euro Bölgesi’ni oluşturan 19 ülke yılda yüzde 1.26 oranında büyürken, Britanya Eurostat’a göre yüzde 1.96 büyümüş.
Ekonomi uzmanlarının çoğu, hızlı büyüme, hem tüketim hem de ihracat ile oluyor, Britanya’nın ihracatının çoğu da Euro bölgesine diyerek ayrılmayı desteklemiyorlar.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip