İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0384
  • 4.9929
  • 174.74
  • 112.122

Brent petrol üç yılda ilk defa 70 $’ı geçti!

Brent ham petrolü fiyatı son iki günde hızla arttı ve 2014 yılından bu yana ilk defa Brent petrol fiyatı 70 doları geçti.

Yükselen fiyat birden fazla faktör nedeni ile artmış bulunuyor. Bir yandan OPEC ülkeleri arzı arttırırken, üretici ülkeler arasında Suudi Arabistan ve de İran da riskler nedeni ile arzı artıramıyordu. Arz düşüklüğü fiyatı yükseltir. Diğer taraftan da kış aylarında talep yüksek olması da fiyatı artıran doğal bir faktör. Global ekonomik büyüme de son dönemde artmış bulunuyor. Diğer taraftan da, doların değer kaybı da petrol fiyatlarını arttıran bir faktör. Ancak artışın ne kadar devam edeceği de bilinemiyor.

Perşembe günü Brent fiyatı 69.37 dolar değerine yükselmiş ve günün sonuna doğru ise fiyat 68.87 düzeyine gerilemişti. Bu fiyat 2014 yılından bu yana en yüksek rekor Brent fiyatıydı.

Cuma günü ise Brent petrol fiyatı bir kere daha arttı, 70 doları da aştı. Bu Aralık 2014 tarihinden bu yana yeni rekordu. Gün içinde Brent fiyatı 69.76 değerine doğru hafifçe geriledi. Fiyat, düşmeye rağmen yüzde 1 civarında artmıştı. Yani 2014 yılından bu yana rekor, bir günde yüzde 0.8 kadar tazelenmişti.

Bazı Opec ülkeleri mutlu

Özetle Brent petrolü fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 5 kadar artmış bulunuyor.

ABD’nin West Texas Intermediate petrolünün fiyatı da arttı. ABD ham petrolü, yılbaşından bu yana yüzde 1.6 artarak, o da 64.56 dolar ile üç yıllık petrol fiyatı rekorunu kırdı.

Doların değerinin düşük olması, diğer taraftan altının fiyatını da 5 dolar artırdı ve de ons başına 1322 dolara getirdi. Altının fiyatı geçtiğimiz çarşamba günü artmış olsa da gene de dört ay önceki zirvesi olan 1326 dolar ons başına değerini geçemedi.

Bazı ekonomisi zorlanan OPEC ülkeleri çok mutlu. Kasım ayından bu yana yüzde 10 artan Brent fiyatını da çok desteklemekteler. Bu nedenle de zaten petrol arzını arttırmama yaklaşımını 2018 yılının sonuna kadar artırma kararı almışlardı.

Ancak Türkiye’nin durumu farklı. Türkiye petrolü ithal eden ülkelerden. Petrol fiyatları da Türkiye’nin cari denge açığının temel nedeni. Petrol fiyatının son birkaç yıllık dönemdeki düşüşü de ülkemizi çok mutlu etmişti. Cari denge yarıya inmişti. Şimdi ise cari denge açığı yeniden yükselmeye başladı.

Ülke olarak kemerleri sıkmak zorundayız!

Jandarma Genel Komutanlığı, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen; 1071 Alparslan, 1299 Osmangazi v

Yeni ATAK helikopterleri jandarmanın gücüne güç kattı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hangi ilçede evlenmenin maliyeti ne kadar?

Yerli insansız araç Asya pazarına giriyor

En Çok Okunanlar