• $8,3166
  • €10,1178
  • 499.136
  • 1454.25
03 Aralık 2013 Salı

Avrupa’nın ‘makine’si geri adım atıyor

Almanya koalisyon hükümetlerine alışık. Angela Merkel ve partisi CDU-CSU beş haftalık pazarlık ve 17 saat süren son bir toplantı sonrasında nihayet ortanın solu SPD ile koalisyon kurmaya karar verdi. Anlaşmanın nihai gerçekleşmesi gene de SPD’nin 470 bin parti üyesi tarafından 14 Aralık tarihinde yapılacak bir referandum ile kabul görmek şartına bağlı.

REFORMLAR YAŞLILAR İÇİN

İki parti arasında yapılan ön anlaşma Almanya’yı geçmişte çok başarılı kılan bazı reformları tersine çeviriyor.
Alman Demografi Enstitüsü tarafından açıklanan son verilere göre Alman nüfusu tüm Avrupa’nın en yüksek medyan yaş sayısına sahip. Almanya’da vatandaşların medyan yaşı 45, İngiltere’nin 39.7 ve örneğin İrlanda’nın 35 kadar. Bu nedenle koalisyon anlaşması gençlerden çok yaşlılara dönük bir anlaşma özelliğinde. Çünkü her iki parti de gençlerin güvenini kaybetmiş ve sadece yaşlı nüfustan oy alır durumda.
Almanya dışarıdan çok başarılı bir “makine” gibi gözükse de gerçek biraz farklı. Alman işgücü prodüktivitesi son on yılda örneğin İspanya’nın işgücü prodüktivitesinin yarısı kadar bir hızla artmakta. Almanya’nın özel ve kamu yatırımının GSYİH oranı yüzde 17 civarında ve euro gündeme geldiğinden beri beşte bir azalmış bulunuyor.

185 sayfalık koalisyon anlaşması minimum ücreti 8.5 euro düzeyine çıkartıyor. Bu özellikle Doğu Almanya bölgesinde 6 euro düzeyinde olan ücret standardı nedeniyle birçok kişinin iş kaybetmesine neden olacak. Almanya da geçmişte ihracatçı şirketlerinin kazanmış olduğu ücret avantajını kaybetme yönünde gidecek. Komik bir şekilde Almanya karayollarında yabancılardan daha fazla ücret almak gibi kararlar da alınmış.

EMEKLİLİK YAŞI İNEBİLİR

Koalisyon anlaşmasındaki emeklilik düzenlemeleri daha da gerici adımlar sayılabilir. Uzun yaşayan vatandaşların daha uzun çalışmaları da genel kabul gören bir ilkedir. Ama Almanya bu koalisyon döneminden önce 67 yıla çıkartılmış olan emeklilik yaşını birçok kesim için 63 yıla indirmek kararı alıyor. Halbuki Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’yi benzer adımlar attığı için kısa bir süre önce hırpalamıştı.

NÜKLEER SANTRALLARA KİLİT

Koalisyon anlaşması nükleer reaktörlerin hepsini 2022 yılında tamamen kapatma politikasını da devam ettirecek. Bu da tüketicilerin enerji faturasının artmasının devam edeceğini gösteriyor. Bu arada örneğin karayollarını, demiryollarını ve köprüleri tamir etmek için ayrılan fonların azaltılmasına karar veriliyor, ama bir araştırmaya göre de karayollarındaki köprülerin yüzde 14 kadarı neredeyse yıkılmaya yakın düzeyde ve tehlike unsuru olmuş durumda. Olumlu şeyler az da olsa var tabii.
SPD, Merkel’in direttiği bankacılık birliği kurulması adımını anlaşmaya koydurmuş. Ayrıca annelerin yeniden çalışmaya dönebilmesi ve çocuk bakımı için kamusal para desteği gibi olumlu adımlar da var.

<p>İşgalci İsrail'in abluka altına aldığı Gazze'ye hava saldırıları devam ediyor. Bombardıman sırası

Gazzeli babadan acı haber geldi!

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı