• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
12 Nisan 2018 Perşembe

Avrupa’nın dünyadaki stratejik zayıflığı ne?

Avrupa Birliği, dünyanın en büyük ekonomisi! En başarılı şirketlerin çoğu AB’de! Wolfgang Münchau’a göre, AB’de siyasi gerilim ve ekonomik kriz de yeterince mevcut ama demokrasileri sağlam. Ayrıca global yönetimin, kurala bağlı olmasını devam ettiriyorlar. Peki, bu en büyük birliğin dünya üzerindeki etkisi neden küçük?

Problemleri büyük, çünkü ‘bağımlılıkları’ var. Rusya’ya enerji arzı nedeniyle bağımlılar. ABD’ye ise savunma gücü nedeniye bağımlı durumdalar. Dünyanın diğer ülkelerine ise, AB’nin cari denge fazlalıklarını satabilmek için bağımlılar.

Aynı zamanda NATO üyesi olan AB ülkeleri 2006’da savunma bütçelerini GSYİH’nın yüzde 2 kadarına çıkarma kararı almışlardı. Sadece dört ülke bu hedefe gelebildi: İngiltere, Polonya, Yunanistan ve de Estonya! Fransa yakında hedefe gelir ama Almanya’nın savunma harcaması geçen yıl sadece yüzde 1.24 oranına kadar gelebilmişti. Ama Almanya’da birçok yerde de Alman ordusunun durumunun pek güvenilir olmadığı konuşuluyor veya yazılıyor. Almanya’nın Tornedo uçakları artık NATO kurallarına uygun değil. Ama sürekli bütçe açığı vermekten ve ve askeri güçten önce gündeme getirilen harcama öncelikleri nedeniyle, Almanya gerekli askeri hedefe henüz gelemedi.

AB’nin Rus enerjisine bağımlılığı, kavgalı olmalarına rağmen oldukça yüksek. Kaldı ki AB ticarette, 2017’de GSYİH olarak yüzde 3.5 fazla vermişti. Almanya’nın ABD’ye çelik ve de alüminyum konusunda, karşı vergi kuralları koymamasının nedeni bu. Almanya’nın esas sorunu küçük ülkelerin kollektif aksiyon yapamaması.

AB hane halkı ve şirketlerinin tasarruf fazlası da aslında var. Bu nedenle yakında euro, dolar benzeri bir global para olabilir.

Ama AB sanki küçük ülkelerin finansal kuralları çerçevesinde hareket etmeyi seçti. Bu da önemli boyutta cari denge açığı, düşük finansal gücü olan bir askeri yapı ve de enerji ithalatına dayanmaya mecbur durumlu bir toplum haline geldi.

Bir toplum dünyaya, dünyanın ona muhtaç olduğundan daha fazla güvenmek durumunda ise bu zayıflık demektir.

Donald Trump’ın dış ticaret konusundaki yeni kuralları doğal olarak ABD için kötü olacaktır. Ama ABD önemli boyutta sorun çözebilir durumda. Diğer taraftan Rusya, AB’den daha fazla oranda bağımsız durumda. Çin de aynı yöne doğru gitmekte.

Avrupa ise hiçbir zaman jeopolitik bir rol sahibi olmak yönüne gitmemişti, çünkü istememişti.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler