• $17,304
  • €17,6912
  • 970.659
  • 2417.53
17 Nisan 2016 Pazar

Avrupa toparlanıyor mu?

IMF birçok ülkenin makroekonomik verilerini 2016 yılı Nisan ayında yayımladığı” World Economic Outlook” raporunda sergiledi. Türkiye de bu ülkelerin arasında. Bugün aşağıda vereceğimiz büyüme verileri, ülkemizi tüm Avrupa ile karşılaştırma olanağı sağlayacak. Önce Avrupa Birliği tam üyesi ülkelerin büyüme verilerini aktarıyoruz.

Görüldüğü gibi birkaç ülke hariç Avrupa Birliği “tam üyeleri” yüzde 1.5-1.6 düzeyinde yavaş bir büyüme oranında yaşıyor, yani hala pek büyüyemiyor. Avrupa yavaş toparlanıyor. Aşağıda diğer, Avrupa Birliği ile ilişkili veya ilişkisiz, Avrupa ülkelerinin büyümelerini de aktarıyoruz.
Diğer Avrupa ülkeleri arasında daha yüksek ekonomik büyüme yüzdesi ile göze çarpan ülkelere bakarsak, İrlanda, Slovakya, Lüksemburg, Malta, İsveç, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya ve de Türkiye en güçlü büyüyenler! Türkiye IMF tarafından 2015 yılında yüzde 3.8 büyüme oranıyla listelenmiş. Türkiye’nin kendi istatistiki büyüme verisi ise 4.0 oldu. Bu normal çünkü IMF tahminleri birkaç ay önceden yapılıyor.
Yukarıdaki veriler Türkiye’nin Avrupa geneline oranla daha yüksek büyüme yaşadığını gösteriyor. Ama Avrupa geneli henüz toparlanamamış durumda.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı