• $8,442
  • €10,203
  • 492.558
  • 1441.33
17 Nisan 2016 Pazar

Avrupa toparlanıyor mu?

IMF birçok ülkenin makroekonomik verilerini 2016 yılı Nisan ayında yayımladığı” World Economic Outlook” raporunda sergiledi. Türkiye de bu ülkelerin arasında. Bugün aşağıda vereceğimiz büyüme verileri, ülkemizi tüm Avrupa ile karşılaştırma olanağı sağlayacak. Önce Avrupa Birliği tam üyesi ülkelerin büyüme verilerini aktarıyoruz.

Görüldüğü gibi birkaç ülke hariç Avrupa Birliği “tam üyeleri” yüzde 1.5-1.6 düzeyinde yavaş bir büyüme oranında yaşıyor, yani hala pek büyüyemiyor. Avrupa yavaş toparlanıyor. Aşağıda diğer, Avrupa Birliği ile ilişkili veya ilişkisiz, Avrupa ülkelerinin büyümelerini de aktarıyoruz.
Diğer Avrupa ülkeleri arasında daha yüksek ekonomik büyüme yüzdesi ile göze çarpan ülkelere bakarsak, İrlanda, Slovakya, Lüksemburg, Malta, İsveç, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya ve de Türkiye en güçlü büyüyenler! Türkiye IMF tarafından 2015 yılında yüzde 3.8 büyüme oranıyla listelenmiş. Türkiye’nin kendi istatistiki büyüme verisi ise 4.0 oldu. Bu normal çünkü IMF tahminleri birkaç ay önceden yapılıyor.
Yukarıdaki veriler Türkiye’nin Avrupa geneline oranla daha yüksek büyüme yaşadığını gösteriyor. Ama Avrupa geneli henüz toparlanamamış durumda.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda  şehit sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

BMGK'nin Kudüs kararı ne olacak?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor