• $9,5161
  • €11,0458
  • 551.132
  • 1508.06
20 Şubat 2016 Cumartesi

Apple, Federal Hükümete ve Mahkemelere karşı!

2015 yılı Aralık ayında ABD’nin Kaliforniya’daki San Bernardino bölgesinde 14 kişiyi öldüren 2 saldırgan terörist sonunda kendileri de öldürülmüştü. FBI olayın detaylarını tam olarak açığa çıkarabilmek için öldürülen iki saldırgandan birinin “i Phone” tipi Apple marka telefonunun şifrelerini çözmek ve böylece bilgi alabilmek için Federal Mahkeme’den izin peşine düşmüştü. Geçtiğimiz salı günü Federal Hakim, öldürülen saldırgan Rizvan Farouk ve Tashfeen Malik adlı eşinin telefonunun güvenlik sistemini açabilmek üzere Apple şirketinin yardımcı olması kararını vermişti. Ancak mahkeme kararından saatler sonra Apple Genel Müdürü Tim Cook mahkeme kararına uymayacağını açıkladı. Şirket şartlar ne olursa olsun bir müşterisinin özel hayatının detaylarının polis ve mahkemelere verilemeyeceğini savunuyordu.
Diğer taraftan Kaliforniya Merkez Bölgesi Savcısı E.M.Decker de öldürülen 14 kurbanın kendileri ve ailelerine toplumun olayın tüm detaylarını çözmek gibi bir vicdan borcu da olduğunu gündeme getirmişti ve bu kişilerin özel haklarının da en az saldırgan teröristlerin özel hakları kadar önemli olduğunu gündeme getirmişti.

FBI uzmanları Apple telefonun güvenlik şifresini kendileri açamıyorlardı. Apple ise telefonun güvenlik sisteminin açılmasını istemiyordu.

2014 yılında şirketler Apple ve Google telefonların yüzde 94 kadarının kendi geliştirilmiş güvenlik yazılımlarını taşıdığını ama kendilerinin de zaten sistemi açamayacaklarını ilan etmişlerdi. Şirketler belki sonradan güvenlik sistemini aşabilecek bir yazılım üretebilirlerdi ama müşterilerinin özel yaşam haklarına da saygı duymak zorunda olduklarını söylüyorlardı.

FBI sorunu aşabilmek için 1789 yılında kabul edilmiş All Writs Act adlı kanunu gündeme getiriyordu. Geçmişte de 1977 yılında bu kanun kullanılarak tüm telefonlarda hangi telefonların ve nerelerin arandığının bir listesi tutulması sağlanmıştı.
Diğer taraftan da The Electronic Frontier Foundation adlı kuruluş ise Apple şirketinin haklı olduğunu savunmakta idi.
Tabii bu tip sorunlar sık sık da ortaya çıkmakta. Yani bu tartışma özel şirket ile Federal Mahkemelerin arasındaki ilk tartışma değil. Özel yaşam hakları ile federal hukuk ilk defa kapışmıyor.

Ama ilginçtir, diğer taraftan da örneğin Çin, olayı yakından izliyor. Çünkü Çin de bu tür konuları içerecek yeni bir kanun çıkartmaya çalışıyor. Bu nedenle de ABD’de alınacak kararın ne olacağını merak etmekteler. Geçen yıl Beijing çeşitli kanun tekliflerini incelemiş ve tekliflerden birini kabul etmiş ve terörle mücadele edebilmek için Çin’ elektronik telefon ve cihazlar satanların, polis ve mahkemelere yardım etme zorunluluğunu ve özellikle de telefonların güvenlik sistemini açmak zorunluluğunu getirmişti.

2014 yılında Apple güvenlik sistemini açılamaz hale getirirken de Çin’deki Apple kullanıcılar “i Cloud” kullananların sitemlerine girebilmeye uğraşan bir atak karşısında kalmışlardı.

Apple kısa bir süre içinde mahkeme kararına resmen itiraz etmek zorunda ve konu büyük olasılıkla Anayasa Mahkemesi’ne kadar gidecek! Bakalım sonunda ne olacak! Çünkü ABD şahıs kim olursa olsun, bireysel özel yaşam haklarına çok kıymet veren bir ülke!WW

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler