• $9,6223
  • €11,2027
  • 554.513
  • 1479.93
10 Ocak 2018 Çarşamba

Angela Merkel galiba hükümeti kurabilecek!

Geçtiğimiz pazar günü öncesindeki hafta yeni bir koalisyon kurulması konusunda diğer partilerle konuşmalarda olan Angela Merkel, sonunda Avrupa’nın en önemli ülkesinde Hükümetin bu sefer kurulabileceği kanısında olduğunu söyledi.

Merkel’in CDU Partisi ve Bavyeralı CSU Partileriyle, ortanın solu SPD, Sosyal Demokratların Berlin’deki tesislerinde bir hafta toplandı ve toplantıdan sonra bir açıklama yapan Merkel, bu sefer yeni hükümetin, ilkbahara girilirken kurulmuş olabileceğini gündeme getirdi.

Almanya Eylül 2017’den bu yana hükümetsiz kalmış durumda. Konservatif partiler, FDP ve de Yeşiller, kasımda Hükümet kurma konusunda anlaşmaya engel olmuşlardı. Almanya’nın iki büyük blok grubu, CDU/CSU ve de SDP bir haftadır koalisyon kurulup kurulamayacağını tartışıp duruyorlardı.

Merkel sonunda tartışmalara girilirken “Galiba hükümeti kurabileceğiz!” diyerek konuşmasına başlamıştı. Ama derhal de, “Daha yapmamız gereken çok şey var!” demeyi de ihmal etmemişti.

Yukarıda adı geçen üç parti daha önceki dönemlerde yüzde 67 oyla hükümet kurmuşlardı. Ama 2013’ten sonra oyları yüzde 53.4’e inmişti.

Sosyal Demokratların lideri Martin Schulz, “Hükümet kurulurken bir sorun olmayacak gibi ama bizim partimize de önem verilmesi gerekiyor!” demişti. SPD dört ay önce ise, kötümserdi ve hükümete girmeyi pek istememişti.

Merkel dördüncü kere hükümet kurabilmek için çabalıyor. İyimserlik de oluşuyor gibi. Gene de bu son haftaki konuşmalar da sonuç vermeyebilir. Eğer bu sefer de kurulamazsa, iki alternatif daha var.

Ya bir azınlık hükümeti kurulması gerekiyor ya da yeniden seçimler yapılması gerek! Merkel yeniden lider olmayı ve hükümeti kurmayı arzu ediyor.

SPD lideri Schulz ve CSU lideri Hortst Seehofer ise onun kadar destek sahibi değiller. Hatta Seehofer Bavyera Eyaleti Başkanlığı’ndan istifa etmek zorunda kalmıştı. İşbaşına rakibi Markus Söder geçmişti. Ama hâlâ partisini konuşmalarda temsil edebilecek durumda.

Ama SPD Partisi’nin emektar üyeleri, Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un acendasında vurguladığı AB’nin daha güçlü entegrasyonda olması konusunu destekliyor ama bu tez de CSU’nun tümü ve de CDU partisinin önemli bir kısmı tarafından arzu edilmemekte.

Hükümetin kurulması şubat veya mart aylarından önce olmaz gibi!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi