• $13,402
  • €15,2012
  • 768.876
  • 1842.41
8 Ekim 2017 Pazar

Altın fiyatları nereye doğru gidiyor?

Altın global piyasalarda, 2017 yılında çaktırmadan ve bugüne kadar pek fazla ses de çıkarmadan, tam tamına yüzde 15 değer kazanmıştı.

Halbuki değeri düşük dolar, ilaveten jeopolitik risklerin her gün değişen menüsü ve de sık sık Kuzey Kore ile ABD arasında olası nükleer kavga ortamı ve de benzeri daha birçok gerçek problem sonucu, sarı metalin eylül ayının başında yüzde 15 değerlenme durumuna gelmesini normal görmek gerekti.

Ancak son bir aylık dönemde altın bir miktar değer kaybediyor ve de değeri yüzde 6 azalıyordu. Halbuki altın aldığı değerle fiyatını 8 Eylül 2017 tarihinde yılın bütünü için 1.358 dolar, troy ons başına değerine getirmişti.

Altının değer kaybında önemli nedenlerden biri Donald Trump ile Kongre’nin nerede ise vergi azaltılması konusunda anlaşmış hale gelmeleri idi.

Ama bu arada altını daha da etkileyen bir olay da ortaya çıktı. FED enflasyon artmamış olmasına rağmen faizleri artırmak istiyordu. Ama Bank of America Merrill Lynch analisti zaten 40 yıldır, yani faizler enflasyon olmadan artarsa altının değeri de artardı diyordu.

FED Başkanı Janet Yellen ise geçen hafta para politikasında belirsizlik unsurları varken, yani enflasyon artmazken, aşırı hızla para politikasını kısmak tehlikeli olabilir demişti. Çünkü enflasyon yüzde 2 olması beklenirken, yüzde 1.4 olmuştu.

Aşırı oranda düşük enflasyon ve altının fiyatlara karşı kullanılması, bir de faiz artışları yapılırsa, yatırımcılara getiri bırakmazdı, altın satılmazdı.

Aslında dolar ve de Hazine bonoları gibi altın da potansiyel bir dönüşe başlamıştı.

Fed politika belirleyicileri düşük enflasyon ortamında faizleri artırmak istiyor muydu? Veya Cumhuriyetçilerin yönettiği Kongre düşük enflasyon karşısında enflasyonun düşüklüğüne rağmen faiz arttırır mı idi? Veya da Kongre düşük enflasyona rağmen büyük bir stimulus paketini gündeme getirir miydi?

Yatırımcılar Yellen’in faizleri aralık ayındaki toplantıda kesin arttıracağını düşünüyorlar. Bu durumda da altın fiyatları eylül ayındaki yüksekliğinden aşağıya iner, fiyatlar bu durumda önceden aşağıya alınırdı.

Aralık ayında bir faiz artışı, 2018 yılında iki veya üç faiz artışı ve de FED bilançosunun FED tarafından yeniden düzenlenmesi doğal olarak altına yaramaz!

Dünya Altın Konseyi’nin stratejisti John Reade yapılan tahminlerde altın fiyatı 2018 yılında ortalama 1400 dolar olur. Bu sene şu andaki değeri olan 1252 doları da geçer! Doların değerlenmesi olursa da, altın dolarla satıldığından dış alemde daha pahalı olur.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler