• $16,7601
  • €17,4864
  • 975.868
  • 2443.77
8 Nisan 2016 Cuma

ABD seçimlerindeki adaylar üzerine!

ABD yavaş yavaş seçim konusuna konsantre olmaya başladı. Wisconsin eyaletindeki dünkü oylamada, beklenen bazı ters sonuçlar da nihayet gerçekleşti. Trump Cruz’a, Clinton da Sanders’e kaybetti. Ama genel gidişat ilginç. Ancak biraz da sayıları incelersek de, pek sürpriz yok gibi.

Önce Cumhuriyetçilerdeki duruma bir göz atalım.
Trump Cumhuriyetçi partinin adaylığını hak edebilmek için gerekli toplam 1237 delegeden oy almış olmak zorunda. Ama şu ana kadar da, sadece 743 delegenin desteğini almış.
İkinci durumdaki Cruz ise bugüne kadar 517 delegeden destek aldı. Diğer aday Kasich ise sadece 143 delegede kaldı.
Demokratların tarafına bakarsak da Clinton kazanmak için 2382 delegeden oy almak zorunda. Bugüne kadar 1748 delegeden oy desteği almış.
Clinton’un rakibi Sanders ise 1058 delege desteğine sahip.
Bu verilere bakıldığında Cumhuriyetçi tarafında Trump ve Demokratlar tarafında Clinton kazanır diye düşünmek normal.
Ama durum biraz daha komplike.
Cumhuriyetçi tarafında Cruz Wisconsin’de dokuzuncu başarısını 36 delegeden 42 adedini alarak elde etti. Yüzde 48 destek almış yani. Kendisi pek kazanabilecek durumda değil ama Trump’ın barajı aşmasına engel olabilecek duruma da geldi. Ancak bir sonraki oylama New York eyaletinde. Yapılan anketlere göre New York’ta Trump ortalama 32 puan daha önde. Cruz pek kazanabilecek gibi gitmiyor ama gene de Trump’a engel olabilir. Cruz kampanya yaklaşımını değiştirdi. Kampanyasında iyice artan dozda kadın oyu peşine düşüyor. Aslında esas sonuç galiba haziran ayının yedisindeki Kaliforniya seçiminde olacak.
Demokratlar tarafında Clinton kazanmaya çok yakın. Ama Clinton oldukça zor bir aday ile sonuna kadar uğraşmak zorunda. Sanders son güne kadar mücadele etmeye niyetli. Kazanma şansı yok gibi ama Clinton’a çok zarar verecek şeyler de söylüyor. Sanders sürekli Clinton’ın zayıf tarafı olan pek güvenilemez, görüşleri de sık sık değişebilen bir aday olması özelliğine referans vererek kendi oyunu artırmaya çalışıyor. Sanders Clinton’un bankalardan, ilaç üreticilerinden ve de büyük enerji şirketlerinden yüksek dozda parasal kampanya desteği almasını da sürekli gündeme getiriyor. Clinton da Sanders’in büyük bankaları parçalayacağını vaat etmesinden sonra, bunu nasıl yapacağı konusunda tatmin edecek bir cevap bir türlü verememesini kullanıp duruyor.
Elli yıl önce, yani genç bir üniversite öğrencisi iken, ABD seçimlerini izlemeye başlamıştım, ABD’de eğitim aldığım ve sonra da öğretim üyeliği yaptığım on yılda da seçimleri çok yakından izledim. Ortada bu seferki kadar çok sayıda yetersiz aday olan bir ABD ön seçimi görmemiştim. Tanrı bizi korusun!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı