• $16,8343
  • €17,6199
  • 977.717
  • 2469.38
12 Nisan 2016 Salı

ABD ile Avrupa Birliği arasında vize kavgası

Britanya Brexit referandumunu gündeme getirdi, Avrupa Birliği ile boşanabilir. Diğer taraftan da, tamamen başka bir nedenle de, AB ülkeleri ile ABD arasında da bir maraza çıkma yolunda ve ABD ile AB’nin yolları ayrılabilir diyenler de var. ABD ile AB arasındaki anlaşmazlık ve çekişme, vize konusundan kaynaklanmakta. Avrupa Birliği temsilcileri ve üye ülkeleri, ABD üzerinde vize konusunda baskıyı giderek arttırıyorlar.

AB ülkeleri ABD’ye, eğer sizin vatandaşlarınız Avrupa üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebiliyorsa, AB ülkelerinin vatandaşları da, ABD’ye vizesiz seyahat edebilmeliler diyorlar. Bunu kabul etmezseniz de, biz de ABD vatandaşlarına, AB seyahatleri için vize alma mecburiyetini getireceğiz diyorlar.
Bugün AB Komisyonu durumu bir kere daha gözden geçirecek. AB Komisyonu, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs’ın vizesiz ABD’ye giriş listesine eklenmesini ABD’den talep ediyorlar.
Kanada da aslında iki ülkeden vize istemekte: Romanya ve Bulgaristan!
Washington ise, son dönemde artan terör olayları nedeni ile AB ülkelerinin bazılarına vizesiz seyahat hakkı verme konusunda endişeli. Çünkü birçok AB ülkesi vatandaşı Ortadoğu’ya gidip, sonra da terör ekiplerine katılarak serbestçe ABD’ye girip çıkabilecekler diye düşünülüyor.
Ama Avrupa Birliği de, tüm üye ülkeler için vizesiz seyahat hakları teslim edilmediği takdirde, ABD vatandaşlarına vize kuralı getireceklerini ve dahası da Obama’nın yakında tamamlamak istediği dış ticaret anlaşmasını da kabullenmeyeceklerini vurguluyorlar.
Şu anda ABD ve Kanada vatandaşları vizesiz AB ülkelerine girebiliyorlar ama AB ile ABD daha önce yukarıda adlarını verdiğimiz beş AB ülkesinin de vizesiz girişini kabullenmiş ve bu değişikliği kanunlaştırmak için aylar öncesinden bugünü son takvim günü olarak vermişti. Ancak Avrupa’da sıklaşan ve Paris ve Brüksel’de büyük sorun yaratan terör olayları nedeni ile de söz verilen takvimde anlaşılan vize konusunda da henüz bir adım atılmamıştı. ABD’nin Avrupa Birliği misyonu da, AB tarafından yapılan müracaatlara (en sonuncusu geçen perşembe yapılmıştı) cevap vermemişti. Bunun üzerine AB Komisyonu ve ülkeler, ABD temsilcilerini kuvvetle ikaz etmeye başlamıştı.
ABD 38 ülke ile vizesiz giriş çıkış anlaşması yapmış durumda. Ama Avrupa Birliğine 2004 yılında giren Polonya ve Kıbrıs, 2007 yılında giren Romanya ve Bulgaristan ve de 2013’de giren Hırvartistan AB ülkesi olmuşlardı ama vize serbestisinden faydalanamıyorlardı. Ama AB bloğuna 2004 yılında giren Baltık ülkeleri Latviya, Litvanya ve Estonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan vizesiz kabul görüyorlardı.
Bulgaristan Ekonomi Bakanı da, ABD eğer vize hakkımızı vermezse biz de dış ticaret anlaşmasını kabullenmeyiz diyerek ABD’yi alenen tehdit etmişti. Polonya da kendi vatandaşlarına vize hakkı verilmemesini şiddetle ve öfkeyle eleştiriyordu. Bakalım bugün ne olacak!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı