• $9,6053
  • €11,2077
  • 553.789
  • 1479.93
29 Ağustos 2015 Cumartesi

ABD birden hızlanırken kafaları karıştırdı!

Reel ABD GSYİH büyümesi ikinci tahmini dün 2015 yılı ikinci çeyreği için daha önceki tahminde yüzde 2.3 olan yıllıklaştırılmış değerini önemli boyutta aşarak, oldukça yüksek yıllıklaştırılmış yüzde 3.7 olarak gerçekleşti. Büyümede yukarı doğru düzeltmeye en önemli katkısı şirket yatırımlarından geldi ama bütün kalemler de yukarıya doğru düzeltildi.
Reel GSYİH rakamındaki artışa en büyük katkı ise özel tüketimden geldi. GSYİH fiyat endeksi de ise yıllık yüzde 2.1 değerine yani yukarıya doğru revize edilirken, nominal GSYİH büyümesi ise yüzde 4.4 değerinden yüzde 5.9 değerine yükseltilmiş oldu.

Reel GSYİH ABD İkinci Çeyrek Yıllık Reel Büyüme Oranı

İkinci çeyrekte GSYİH reel büyümesine katkılar yüzde 2.1 özel tüketimden, yüzde 0.4 şirket yatırımlarından, yüzde 0.3 konut yatırımlarından, yüzde 0.2 stoğa üretimden, yüzde 0.2 kamu harcamalarından ve yüzde 0.2 net ihracattan gelmişti.
Peki bu sayıların, yani ABD’de ikinci çeyrekte beklenmedik şekilde yukarı revize edilen yüzde 3.7 yıllıklaştırılmış reel büyüme rakamın önemi nedir? Hatırlanırsa geçtiğimiz haftalarda Çin’de hisse senedi borsasında da başlayan çöküş, sonrasında Çin parasının devalüe edilmesi, borsa çöküşlerinin Çin’den Avrupa ve ABD’ye atlaması, gelişen ülkelerin döviz kurlarının ülke paralarının değer kaybetmesi yönünde hırpalanması ve gelişen ülke büyüme sayılarının eksiye doğru dönmesi moralleri bozmuştu.
Hatta bu ortamda New York Federal Reserve Bankası Başkanı William Dudley 2015 Eylül ayında ABD faizlerinin yukarı doğru yükseltilmesinin olasılığının birkaç hafta öncesine oranla çok düştüğünü belirtmiş 26 Ağustos günü Financial Times’a beyanat verirken vurgulamıştı. Bu durumda da ekonomik
analistler faizler 2016 yılında artırılsın kanadı ile bu kuvvetli büyüme ortamında faizler artırılmaya başlansın kamplarına ayrışmıştı.
Bu yazı 29 Ağustos günü tarafınızdan okunurken, FED Yönetim Kurulu üyesi Stanley Fisher 2015 yılı Kansas City FED’in Wyoming’de Jackson Hole Konferansı'nın son günü olan cumartesi günü "Enflasyon Dinamikleri ve Para Politikası" konusunda bir konuşma da yapacaktı. FED Başkanı Yellen toplantıya katılmıyordu. Konferans bittikten sonra yani pazar günü FED ve faizlerin zamanlaması konusunda daha kesin bilgi sahibi olabileceğiz.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi