• $8,4079
  • €9,9923
  • 489.285
  • 1408.81
20 Kasım 2013 Çarşamba

3. çeyrek büyümesi kuvvetli olacak!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “betam” her dönem olduğu gibi bu dönemde de çeyreklik reel büyüme için tahminler üretmekte. Hatırlanırsa TÜİK 2013 ilk ve ikinci çeyreğini yayınlamış bulunuyor. 2013 yılı üçüncü çeyreği için de tüm aylık veriler yayınlandı. Bu nedenle de “betam” araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgin 2013 üçüncü çeyrek tahminlerini bu hafta açıkladılar.
Araştırmacıların tespitlerini kendi ağızlarından aşağıya alıyoruz. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) eylül ayında bir önceki aya göre kuvvetli şekilde yüzde 5,8 oranında arttı. İhracat miktar endeksi ise yüzde 10,1, ithalat miktar endeksi yüzde 3,7 oranında artış gösterdi. Ağustos ayında her üç endekste de bayram etkisiyle beklenenin üzerinde düşüşler kaydedilmişti. Eylül ayında bu düşüşler telafi edildi. Üçüncü çeyrekte tüketimde sınırlı bir artışın devam ettiğini, yatırımlarda ise bir miktar gerileme olabileceğini öngörüyoruz. Net ihracatın ise pozitif katkı yapmasını bekliyoruz diyorlar.
Eylül verisiyle Betam’ın üçüncü çeyreğe dair büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edildi. Üçüncü çeyrekte, çeyrekten çeyreğe büyümenin yüzde 1,3, önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyüme oranının da yüzde 5,1 olarak gerçekleştiğini öngörülüyor. Eylül ayında cari açık 3,3 milyar dolar oldu. 2013’ün ikinci çeyreği sonunda yüzde 6,7 olan cari açığın GSYH’a oranının da üçüncü çeyrek sonunda yüzde 7,2’ye çıkacağı tahmin ediliyor.

İHRACATTAN POZİTİF KATKI

Araştırmacıların bir evvelki ayki notta belirttiği gibi bayram tatillerini içeren aylarda endekslerdeki dalgalanmaların artması ağustos ayında SÜE, ithalat ve ihracat endekslerinde beklenmeyen düşüşler görülmesine yol açmıştı. Eylül ayında bu etkinin geçmesi ve endekslerin toparlanması ile görünüm daha net bir hal aldı. Üçüncü çeyrekte SÜE ikinci çeyreğe göre yüzde 1,0 arttı, bir önceki çeyrekte bu oran yüzde 1,4 olmuştu. Çeyreklik bazdaki yavaşlamaya rağmen SÜE’deki artış oldukça güçlü. İthalat Miktar Endeksi’nde ılımlı bir artış, İthalat Miktar Endeksi’nde ise düşüş göze çarpıyor. Çeyreklik bazdaki yavaşlamaya rağmen SÜE’deki artış oldukça güçlü. İthalat Miktar Endeksi’nde ılımlı bir artış, İthalat Miktar Endeksi’nde ise düşüş göze çarpıyor. Altın etkisinden arındırıldığında da ihracattaki artışın ithalattaki artıştan daha yüksek olduğu görünüyor. Net ihracatın üçüncü çeyrekte büyümeye pozitif katkı vereceği anlaşılıyor.
Tüketim harcamaları ikinci çeyrekte bir miktar hız kesmişti, özel yatırımlar ise hızlanmıştı. Üçüncü çeyrekte tüketimde sınırlı bir artışın devam ettiğini, yatırımlarda ise bir miktar gerileme yaşanmış olabileceğini öngörüyoruz. Dayanıksız tüketim malı imalatında görülen yavaşlama, tüketimin bir kısmının geçtiğimiz çeyrekte artan stoklardan karşılanabileceği izlenimini doğuruyor. Binek otomobil üretimi ve dayanıklı tüketim malındaki yükseliş de tüketimde artışa işaret ediyor.
Eylül verisini takiben üçüncü çeyreğe dair büyüme tahminlerimiz yukarı yönlü revize edildi. Çeyrekten çeyreğe büyüme tahminimizi yüzde 1,0’den yüzde 1,3’e, yıllık bazda ise yüzde 4,8’den 5,1’e çıkarıyoruz. İkinci çeyrekte altın etkisiyle artan cari açığın GSYH’a oranı yüzde 6,7 olarak gerçekleşmişti. Üçüncü çeyrekte yüzde 7,2’ye ulaştığını tahmin ediyoruz. Yıl sonunda büyümenin eski OVP hedefi olan yüzde 4’ü aşacağı görüşümüzü koruyoruz. 2014 yılında da benzer ılımlı bir büyümenin gerçekleşebileceğine inanmakla beraber küresel belirsizliklerin görünümü tehdit etmeye devam ettiğini de not etmemiz gerekiyor.

<p>Denizli'de  askeri kışla yakınında yangın çıkarmaya çalışan şüpheli yakalandı.</p><p>11'inci Koma

Kışla yanında kundakçı yakalandı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor